fot. Tychy24.net

Mieszkaniec Tychów stracił 70 tys. zł. Oszust przekonał go przez telefon, że jego pieniądze są zagrożone. Niestety, 28-letni mieszkaniec naszego miasta dał się nabrać i stracił pieniądze. 

„Wczoraj do tyskiej komendy zgłosił się 28-letni mężczyzna informując, że został oszukany, przez co stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępca skontaktował się z nim przez telefon mówiąc, że jego pieniądze na koncie bankowym są zagrożone. Instruowany przez oszusta mężczyzna stosował się do poleceń, w efekcie czego stracił 70 tysięcy złotych” – informuje Paulina Kęsek z tyskiej policji. 

Poszkodowany wypłacił pieniądze ze swoje konta i wpłacił we wpłatomacie na konto oszustów. Niedawno podobna sytuacja miała miejsce w Katowicach, tam 35-latek stracił 1500 zł, które przelał oszustom za pomocą BLIK-a. Naciągacz zadzwonił do niego i podawał się za pracownika banku. 

Reklama

Tyska policja apeluje o ostrożność i rozwagę. 

„Oszuści, podając się za konsultantów infolinii, informują rozmówcę o podejrzanych transakcjach na jego koncie lub karcie i proszą o podanie wrażliwych danych, a także zainstalowanie „specjalnej” aplikacji, która umożliwia im zdalne sterownie urządzeniem użytkownika. Numery wyświetlające się podczas rozmowy faktycznie mogą należeć do banku, a oszuści mogą dodatkowo znać niektóre dane osobowe klienta” – przestrzegają mundurowi. 

Nie dajmy się nabrać, zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy, że:

  • konsultanci banków nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta. Jedynymi aplikacjami promowanymi przez bank są te dedykowane do obsługi posiadanych rachunków i kart bankowych;
  • konsultanci banków nigdy nie proszą o podanie poufnych danych takich jak np. numery dokumentów, numery kart bankowych, kody do zatwierdzenia transakcji internetowych;
  • konsultanci banków nigdy nie proszą o podanie swoich danych logowania do systemu bankowego;
  • do swojego konta bankowego loguj się tylko przez samodzielnie wpisany adres strony internetowej banku. Nie korzystaj z przesyłanych przez osoby trzecie linków przekierowujących na utworzone przez oszustów strony bankowe do zbierania danych logowania.
Reklama