Samochód policyjny / fot. Tychy24.net

W czwartek o poranku, kilka minut po godzinie 5:00, dyżurny tyskiej Policji otrzymał zgłoszenie od 33-letniej kobiety, która spotkała starszego mężczyznę w piżamie w okolicach bloku przy ul. Dąbrowskiego. Senior nie potrafił wskazać swojego miejsca zamieszkania ani wyjaśnić, kim jest. Kobieta, wykazując się empatią i troską, natychmiast podjęła działania, które pozwoliły na szczęśliwe zakończenie tej sytuacji.

Zaniepokojona kobieta powiadomiła służby, a w oczekiwaniu na przyjazd policji zabrała zziębniętego mężczyznę do swojego samochodu, by zapewnić mu ciepło. Policjanci szybko ustalili dane oraz miejsce zamieszkania seniora i przekazali go pod opiekę rodziny.

Sytuacja ta pokazuje, jak istotna jest reakcja w chwilach, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Policja przypomina, że niekiedy wystarczy kilka minut uwagi, by zapobiec tragedii. Przykład 33-letniej kobiety to wzór obywatelskiej postawy, która powinna być naśladowana. Dzięki jej czujności i trosce o drugiego człowieka, historia ta zakończyła się szczęśliwie.

Reklama

Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie i niepokój?

  • Zwracajmy uwagę na nieadekwatny do pory roku lub dnia ubiór danej osoby. Naszą czujność niech wzbudzi również brak podstawowych elementów ubioru, np. kiedy w chłodny jesienny dzień widzimy starszą osobę spacerującą po ulicy w szlafroku, bez obuwia.
  • Reagujmy, kiedy widzimy seniora, który w naszym odczuciu zachowuje się dziwnie – sprawia wrażenie osoby zdezorientowanej, niespokojnej lub bardzo zdenerwowanej.
  • Poświęćmy chwilę na rozmowę z taką osobą, zweryfikujmy czy wypowiada się logicznie, czy zadaje pytania adekwatne do okoliczności.
  • Zwracajmy w swoim otoczeniu uwagę na osoby, które przez dłuższy czas przebywają (siedzą lub stoją) w jednym miejscu albo przemieszczają się w ramach niewielkiego obszaru.
  • Podchodząc do seniora, który wydaje się zagubiony, unikajmy gwałtownych gestów. Zwracajmy się do niego spokojnym głosem, mówmy krótkimi, prostymi zdaniami – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on w stanie nas zrozumieć. Pamiętajmy, że czasami pytanie trzeba będzie powtórzyć kilka razy i nieco głośniej, niż zazwyczaj mówimy – starsze osoby często mają problemy ze słuchem.
Reklama