Oddział Neurologiczny Szpitala Megrez / fot. Megrez

Nieczynny od kilku miesięcy oddział w Tychach wznawia działalność. Chodzi o Oddział Neurologiczny w Megrez Szpitalu Wojewódzkim, który należy do Miasta Tychy. 

W reaktywacji zawieszonego w grudniu 2023 roku Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym pomogła współpraca Szpitala Megrez w Tychach z Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, z którego potencjału kadrowego skorzysta teraz tyska placówka. Podpisana 12 kwietnia umowa pozwoli wykorzystać znajdujący się w Tychach wysokiej jakości sprzęt, infrastrukturę oraz nowoczesną bazę łóżkową do zabezpieczenia udarowo-neurologicznego pacjentów z Tychów i okolic. Leczyć ich będą specjaliści z Górnośląskiego Centrum Medycznego, na czele z prof. dr hab. n. med. Anettą Lasek-Bal, Konsultant Wojewódzką w dziedzinie neurologii.

„Za nami liczne spotkania i rozmowy w zaangażowanych zespołach dwóch placówek, które zaowocowały przezwyciężeniem przez szpital ogólnopolskiego, systemowego problemu, jakim jest niedobór lekarzy-neurologów. Dzięki współpracy z wiodącym w regionie ośrodkiem klinicznym nie tylko zabezpieczamy medycznie mieszkańców miasta, ale również otwieramy przed Szpitalem Megrez zupełnie nowe możliwości, zapewniając najwyższej klasy opiekę medyczną. Posiadane przez Szpital uprawnienia pozwalają na szkolenie lekarzy-rezydentów, którzy pod czujnym okiem lekarzy specjalistów z Górnośląskiego Centrum Medycznego będą mogli w niedalekiej przyszłości zdobywać najlepsze możliwe doświadczenie. Wszystko to z korzyścią dla naszych pacjentów”  – mówi Mariola Szulc, prezes Zarządu Szpitala Megrez w Tychach.

Reklama

Oddział posiada 36 łóżek – 16 przeznaczonych dla pacjentów po udarach, a 20 dla osób z pozostałymi schorzeniami neurologicznymi. Nowoczesne, wysokiej klasy wyposażenie oddziału oraz kompleksowa baza diagnostyczna w szpitalu pozwoli na szybką i profesjonalną pomoc dla pacjentów, w przypadku których liczy się każda minuta. Ofertę medyczną kompleksowo uzupełnia także otwarta niedawno w szpitalu Poradnia Neurologiczna.

Szpital Megrez w Tychach posiada pełen kontrakt z NFZ na ponowne uruchomienie zawieszonego w grudniu 2023 roku oddziału, a współpraca z Górnośląskim Centrum Medycznym dotyczy tylko zapewnienia kadry lekarskiej. Oddział został wsparty kompletem wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny neurologii z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, które jest największym i wiodącym ośrodkiem klinicznym w regionie. Pozostała część kadry medycznej – pielęgniarki, salowe – to pracownicy Szpitala Megrez w Tychach.

„Dzięki ścisłej współpracy z ośrodkiem klinicznym będziemy mogli kompleksowo leczyć pacjentów po udarach oraz z innymi schorzeniami neurologicznymi. Nowoczesny sprzęt i wyposażenie Szpitala Megrez pozwoli nam na zaopiekowanie się chorymi na miejscu, w Tychach. W przypadku stwierdzenia potrzeby wykonania poważniejszych zabiegów, takich jak np. trombektomia, będziemy odpowiednio przygotowywać i zabezpieczać pacjentów, a następnie transportować ich do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, gdzie będą dalej leczeni. Jednocześnie, jako Konsultant Wojewódzka cieszę się, że wspólnymi siłami poradzimy sobie z ogólnopolskim problemem, jakim jest deficyt lekarzy-neurologów” – mówi prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, Ordynator Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym oraz Konsultant Wojewódzka w dziedzinie neurologii.

Podczas gdy Szpital Megrez zobowiązuje się zapewnić wsparcie personelu pielęgniarskiego oraz pełną infrastrukturę, Górnośląskie Centrum Medyczne będzie wspierać oddział swoją wiedzą medyczną i doświadczeniem w leczeniu chorób neurologicznych. Ta wielospecjalistyczna placówka, zwana przez mieszkańców potocznie Szpitalem w Ochojcu to szpital o wieloletniej tradycji i znaczącym dorobku naukowym, cieszący się od wielu lat uznaniem pacjentów. Szpital ma znaczenie ponadregionalne i znany jest z wielu innowacyjnych metod leczenia. Organem tworzącym ośrodek jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Reklama