Premier Mateusz Morawiecki / fot. Kancelaria Premiera

Od soboty jesteśmy w strefie czerwonej. Nowe zakazy, gastronomia tylko na wynos. Ograniczenia dla młodzieży. Rząd poinformował dzisiaj o kolejnych obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa. Cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. Dzieci w szkołach podstawowych – w klasach od 4-8 – będą się uczyć zdalnie. Młodzież w godzinach od 8.00-16.00 może przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej – chodzi o osoby do 16 roku życia.

„Niestety sytuacja nadal nie jest dobra” – mówił premier Mateusz Morawiecki. „Nasze działania muszą być bardziej zdecydowane” – mówił. Dzisiaj odnotowano ponad 13,6 tys. nowych zakażeń. Ponad 1,3 tys. w województwie śląskim.

Szkoły podstawowe w klasach od 4-8 mają działać w trybie zdalnym. „To jest bardzo potrzebne żeby przerwać ten łańcuch transmisji” – mówił premier.

Reklama

Obostrzenia dotknęły też gastronomię. Restauracje będą mogły jedynie wydawać jedzenie na wynos – przez najbliższe dwa tygodnie.

„Pomieszczenia gastronomiczne to zwykle pomieszczenia gdzie znajduje się dużo osób na małej powierzchni” – mówił Mateusz Morawiecki. – „Lokale gastronomiczne będą zamknięte dla klientów na najbliższy czas” – dodał.

Zbierać będzie się można w grupach 5 osobowych. „Ważne wyjątki to oczywiście wszyscy ci, którzy mieszkają razem i także dla celów zawodowych” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Seniorzy powinni zostać w domach

Seniorzy powyżej 70 roku życia proszeni są o niewychodzenie z domu. Rząd uruchomił „Korpus wsparcia seniorów” w celu zaopiekowania się nimi.

„Seniorzy bardzo proszę zostańcie w domach” – mówił premier. Zamknięte zostaną sanatoria.

160 osób na 100 tys. mieszkańców to stopień zachorowań na koronawirusa w Polsce, podał szef rządu. Liczba zajętych łóżek covidowych w całym kraju to 10 tys. dostępnych jest 18 tys. łózek.

Szef rządu mówił o możliwym lockdownie, jeżeli nie uda się zatrzymać wzrostu zakażeń.

Ograniczenia w strefie czerwonej:

Baseny i aquparki będą musiały wstrzymać swoją działalność – obecnie na basenach mogą się odbywać zajęcia sportowe czy nauki pływania. Zawiesić działalność będą musiały wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne.

Nie będzie możliwości organizacji wesel ani imprez okolicznościowych.

W strefie czerwonej obowiązują także ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach – dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2, obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Reklama