Od prawej: Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, premier Mateusz Morawiecki, Minister edukacji Dariusz Piontkowski / fot. MZ / Twitter

Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne. Z zachowaniem zasad higieny i dystansu społecznego. Otworzona zostanie także częściowo gastronomia – bary, restauracje czy kawiarnie.

„Przynajmniej do pewnego stopnia opanowaliśmy rozprzestrzenienie koronawirusa” – mówił premier Mateusz Morawiecki. – „Dzisiaj jest więcej nadziei na to, że będzie to zwycięska walka” – dodał. Zaznaczył, że ciągle trzeba zachować środki ostrożności, higieny oraz dystansu społecznego – również w obiektach gastronomicznych.

W poniedziałku ruszają zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, podobnie w technikach i szkołach zawodowych. Będzie można też korzystać z otwartych miejsc uprawiania sportu – stadionów, boisk, orlików. Podobnie hal sportowych. Premier nie mówił nic na temat placów zabaw.

Reklama

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

  • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
  • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
  • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Na Śląsku nie jest tak źle

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że przebadani zostali wszyscy górnicy. Gdyby nie ognisko w kopalniach, to w naszym regionie mielibyśmy tendencję spadkową jeżeli chodzi o nowe przypadki.

„Śląsk byłby obszarem, województwem, które miałoby całkowicie normalną krzywą na tle Polski” – mówił Szumowski.

Od 25 maja w klasach od 1-3 zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi – zajęcia opiekuńczo dydaktyczne. „Tam oprócz opieki nad dziećmi nauczyciele zaoferują także jakąś formę zajęć dydaktycznych – mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Ruszą też konsultacja dla maturzystów z nauczycielami. W czerwcu będą mogli z nich korzystać też uczniowie szkół podstawowych.

W niewielkich grupach będą mogły działać domy kultury, gdzie dzieci odbywają zajęcia artystyczne.

Konferencja premiera i ministrów jeszcze trwa – materiał będzie aktualizowany.

Reklama