Samochód policyjny / fot. Tychy24.net

Pijany kierowca za pijanym kierowcą. Nietrzeźwy początek grudnia na tyskich drogach. Zatrzymywano na podwójnym gazie m.in. mieszkańców Tychów, Katowic czy Sosnowca. Niechlubny rekordzista miał prawie 3 promile. 

Policjanci cały czas czuwają nad bezpieczeństwem na drogach naszego miasta. Podczas kontroli pojazdów, a także przy obsłudze zdarzeń drogowych sprawdzają trzeźwość kierowców. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy lekceważą prawo i wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dowodem na to są nietrzeźwi, zatrzymani przez policjantów w pierwszych dniach grudnia. Aż pięciu kierowców znajdowało się w stanie nietrzeźwości” – informuje tyska policja. 

Niechlubny rekordzista kierował swoim pojazdem, mając blisko 3 promile w wydychanym powietrzu.

Reklama

– 1 grudnia o godzinie 15:17 policjanci prewencji i ruchu drogowego zatrzymali 52-letniego mieszkańca Tychów, który kierował samochodem marki VW, będąc w stanie nietrzeźwości. Wynik przeprowadzonego badania wskazał ponad 2,8 promila alkoholu. Dodatkowo mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

– Tego samego dnia, o godzinie 20:57 na trasie DK-1 policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego Citroenem. Podczas czynności ustalili, że 54-letni mieszkaniec Sosnowca ma w wydychanym powietrzu ponad 2,6 promila alkoholu. Również nie posiadał uprawnień.

– 2 grudnia o godzinie na ulicy Wincentego Witosa policjanci zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który kierował skodą. Wynik przeprowadzonego badania wskazał ponad 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

– 4 grudnia o godzinie 05:27 na alei Jana Pawła II skontrolowano trzeźwość kierującego samochodem marki Dacia. Okazało się, że 60-letni mieszkaniec Tychów znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik badania to blisko 0,8 promila alkoholu.

– 4 grudnia o godzinie 08:03 na ulicy Bieruńskiej patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego skodą, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Mieszkaniec Katowic kierował pojazdem, mając prawie 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

– Tego samego dnia o godzinie 14:44 patrol prewencji został skierowany na ulicę Przejazdową, gdzie według zgłaszającego jeden z kierowców mógł znajdować się w stanie po spożyciu alkoholu. Podejrzenia zgłaszającego okazały się słuszne – kierujący pojazdem marki Renault znajdował się w stanie nietrzeźwości, a wynik przeprowadzonego badania wskazał, że 28-leni mieszkaniec powiatu ostrowieckiego kierował samochodem, mając w wydychanym powietrzu blisko 0,8 promila alkoholu.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Reklama