Piknik Edukacyjny za nami. Była wata cukrowa, dmuchańce i dużo dobrej zabawy z bezpieczeństwem w tle

Artur Maciaszczyk

Dzisiaj w Tychach odbył się Piknik Edukacyjny na terenie tyskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Na al. Jana Pawła II pojawiły się dmuchańce, elektryczne samochodziki, którymi jeździły dzieci, była straż pożarna, policja, czy Inspekcja Transportu Drogowego. Na dzieci czekała wata cukrowa, a także zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowych oraz konkursy – rozdano m.in. elektryczne hulajnogi i odblaskowe plecaki.

„Musimy być bezpieczni na drodze, to jest bardzo ważne. Tym bardziej, że jesteśmy w okresie jesienno-zimowym, kiedy kwestia bezpieczeństwa i widoczności na drodze jest bardzo istotna” – mówi Janusz Freitag, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. To właśnie poprawa świadomości wśród dzieci była motywem przewodnim dzisiejszego tyskiego wydarzenia.

Maluchy mogły skorzystać z symulatora jazdy motocyklem i samochodem, a także specjalnego treningowego przejścia dla pieszych. Chętni mogli skorzystać także symulatora dachowania.

Reklama

W trakcie wydarzenia pojawiła się Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Jak zaznaczyła zwłaszcza o tej porze roku, takie wydarzenia są bardzo potrzebne, bo dzieci muszą edukować się w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

„Parlament Europejski zakłada, że w roku 2050 w ogóle nie będzie wypadków drogowych. Ludzie nie będą ginąć w wypadkach drogowych, czego sobie oczywiście bardzo serdecznie życzymy, ale żeby wykreować takie postawy, trzeba wychować kolejne pokolenie użytkowników dróg, którzy będą bardzo roztropni, będą rozważni, będą wiedzieli co należy robić żeby być widocznym na drodze” – powiedziała Jadwiga Wiśniewska.

W trakcie imprezy wszystkim dzieciom rozdawano także odblaski, które niejednokrotnie udowodniły, że mogą uratować życie.