Pojazdy ciężarowe / fot. Pixabay.com

O to czy w ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem (ITS) w Tychach będzie możliwość ważenia pojazdów w Jaroszowicach, dopytywała władze miasta radna Anita Skapczyk w imieniu klubu PiS. W ramach właśnie ITS powstał WIM czyli możliwość ważenia pojazdów w ruchu.

Radna dopytywała, czy wzięto pod uwagę instalacje takiego rozwiązania w rejonie wjazdu do Tychów od strony Lędzin.

„Wjazd dotyczy ulicy Wygody (Lędziny) oraz ulicy Mysłowickiej w Tychach, dzielnica Jaroszowice. Jeżeli stacja ważenia nie została ujęta to wnosimy o zmiany i jej wykonanie w tej lokalizacji. Prośbę swoją uzasadniamy faktem wzmożonego ruchu pojazdów ciężarowych TIR które wjeżdżają do dzielnicy skracając drogę do terminali logistycznych PROMONT, TTS, Fiat i całej strefy ekonomicznej”- pisała radna w imieniu klubu PiS. Z tym, że miasto już dawno wybrało i rozpoczęło wdrażanie systemu w konkretnych lokalizacjach, które już nie będą zmienione.

Reklama

„Na terenie miasta Tychy zostanie zainstalowane pięć stacji WlM: 4 na drogach krajowych oraz 1 na drodze ekspresowej, czyli w miejscach gdzie najczęściej obserwowane są pojazdy przekraczające normy drogowe (m.in poprzez przeciążenie pojazdów) co automatycznie przełoży się na największą efektywność w trakcie kontroli. W przypadku dzielnicy Jaroszowice nie przewidziano montażu stacji WlM w ramach realizacji zadania ITS” – poinformował dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, Artur Kruczek. „W dzielnicy obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 7 ton, a każdy pojazd członowy typu TlR ma masę rzeczywistą większą, więc nie występuje wątpliwość co do podjęcia interwencji przez odpowiednie służby” – dodał.

Docelowo wart 118 mln zł ITS ma poprawić płynność ruchu w mieście. Ma w pełni działać w połowie 2022 roku. 85% to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Reklama