Autobus / fot. UM Tychy

Po Tychach będą jeździły autobusy napędzane wodorem. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 8 autobusów napędzanych wodorem. Zamówienie obejmuje zakup pojazdów o długości około 12 metrów wraz z obsługą gwarancyjną. Autobusy mają pomieścić minimum 85 pasażerów, z czego co najmniej 25 na miejscach siedzących.

Zgodnie z planem, 5 autobusów będzie eksploatowanych przez PKM Tychy, a 3 przez PKM Katowice. Pojazdy będą używane na liniach AP (Katowice – Katowice Pyrzowice Lotnisko), 46, 115, 70 obsługiwanych przez PKM Katowice oraz 2, 21, 75, 137, 273, 696 obsługiwanych przez PKM Tychy. Termin składania ofert upływa 7 sierpnia, a dostawa autobusów zaplanowana jest na okres od maja do września 2025 roku.

Kontynuacja projektu HYDROGEN GZM

Przetarg jest częścią projektu HYDROGEN GZM, finansowanego z programu priorytetowego NFOŚiGW „Ochrona atmosfery Zielony transport publiczny (Faza I)”. Metropolia uzyskała wsparcie na ten cel w 2021 roku, z dofinansowaniem sięgającym 90% kosztów kwalifikowanych.

Reklama

Pierwszy przetarg na zakup 20 pojazdów ogłoszono w grudniu 2022 roku, ale został on unieważniony ze względu na wysokie koszty paliwa wodorowego. Obecne postępowanie jest zmodyfikowaną wersją pierwotnego projektu, obejmującą zmniejszoną liczbę autobusów wodorowych oraz uzupełnienie zamówienia autobusami elektrycznymi.

Reklama