Przebudowywany fragment DK86 / fot. KAW

Ponownie zmiany na DK86. Kierowcy jadący w stronę Tychów i centrum Katowic muszą liczyć się z utrudnieniami. Wjazd z A4 na DK86 pozostaje zamknięty. W środę 20 kwietnia wykonawca przebudowy drogi w rejonie Giszowca otworzy zjazdy z ul. Pszczyńskiej zarówno z kierunku centrum Katowic, jak i od strony Tychów w stronę Ligoty, Ochojca i Brynowa (ulica 73 Pułku Piechoty – DK81). To oznacza, że 7 z 9 łącznic już zostanie otwarte. Nowe utrudnienia pojawią się w rejonie ulicy Kolistej, której fragment zostanie zamknięty.

Wielu tyszan z powodu właśnie utrudnień generowanych przez przebudowę przesiadło się do pociągów Kolei Śląskich relacji Tychy-Katowice. Te pozwalają pokonać trasę w około 20 minut. Często znacznie szybciej niż obecnie jest to możliwe samochodem. W rejonie inwestycji ciągle tworzą się duże korki.

Inwestycja ma poprawić ruch

Nowy układ drogowy, który ma oddzielić ruch tranzytowy od lokalnego jest już w około 90 procentach gotowy. Kierowcy jadący zarówno w kierunku centrum miasta z Ligoty, Ochojca, jak i w stronę Ligoty, Ochojca i Brynowa z kierunku Tychów będą korzystać z bezkolizyjnego węzła drogowego. Ruch na ul. 73 Pułku Piechoty do centrum będzie się odbywał jednym pasem.

Reklama

Wykonawca realizuje wiele działań równolegle, a przebudowa węzła wkracza w ostatnią fazę prac. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na drugą połowę roku.

„Obecnie jesteśmy skoncentrowani na robotach wykończeniowych na obiektach mostowych oraz robotach drogowych konstrukcyjnych, brukarskich oraz bitumicznych na nowo budowanych wschodnich jezdniach ul. Pszczyńskiej (DK86)” – mówi Tomasz Kawalec, kierownik budowy z firmy NDI – generalnego wykonawcy robót.

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac, od 20 kwietnia, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu.

„Fragment węzła Kolista (po stronie Giszowca) zostanie czasowo zamknięty w obu kierunkach. Mieszkańcy dzielnicy Giszowiec, chcący dojechać do centrum Katowic, bądź w kierunku Tychów, będą kierowani objazdem poprzez ulice: Szopienicką, Górniczego Dorobku, Gospodarczą do al. Murckowskiej” – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice. „Natomiast mieszkańcy fragmentu osiedla przy wyłączonym z ruchu odcinku ul. Kolistej, jadący do centrum Katowic, będą kierowani do skrzyżowania ul. Kolistej z ul. 73 Pułku Piechoty, a następnie w stronę nowej łącznicy zlokalizowanej przy wyjeździe z DK81. Dla pieszych przygotowano ciąg pieszy łączący ul. Kolistą na wysokości stacji paliw ze skrzyżowaniem z ul. Karolinki i 73 Pułku Piechoty. Zostanie on częściowo zlokalizowany na terenie kopalni Murcki-Staszic” – dodaje naczelnik.

W ścisłym rejonie obowiązywania czasowej organizacji ruchu drogowego funkcjonują linie autobusowe: 30, 72, 223, 292, 672N, 674, 695, 920, 906N. Wprowadzone zmiany tras przejazdu spowodują wydłużenie drogi dojścia do przystanków autobusowych stałych i tymczasowych, tj.: z rejonu przystanku „Giszowiec Kosmiczna” na przystanek „Giszowiec Mysłowicka” – wydłużenie o ok. 450 metrów, z rejonu przystanku „Giszowiec Szyb Roździeński” na przystanek „Giszowiec Przyjemna” wydłużenie o ok. 500-550 metrów, z rejonu przystanku „Giszowiec Mysłowicka” na przystanek „Giszowiec Mysłowicka” [stanowisko tymczasowe] lub „Giszowiec Tymczasowy”.

Reklama