Od lewej, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Tychów Andrzej Dziuba i minister Grzegorz Puda / fot. Śląskie.pl

76 mld euro – to pieniądze, które trafią do Polski w ramach Umowy Partnerstwa. Aż 5 mld euro trafi do województwa śląskiego. Europejskie środki dla regionu to główny temat Konwentu Samorządowego w Chorzowie. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki,  marszałek regionu Jakub Chełstowski, a także samorządowcy – prezydent Katowic Marcin Krupa czy prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. Tychy na pewno będą beneficjentem pieniędzy z nowej perspektywy unijnej – w planach jest m.in. zagospodarowania środka dawnego Zespołu Szkół Municypalnych. 

„Środki unijne będą wspierały rozwój gospodarczy Polski, dlatego tak ważna jest współpraca z samorządami. W skali kraju to 76 mld euro, z czego do województwa śląskiego trafi ponad 5 mld euro. Realizacja polityki klimatycznej jest ważna, ale nie może odbywać się kosztem śląskich rodzin. Jestem przekonany, że środki poprawią infrastrukturę środowiskową, drogową, zwiększą szansę na przyciągnięcie inwestorów i kompetencje pracowników. Wierzę, że sprawiedliwa transformacja przyczyni się do tego, by Śląsk stał się jeszcze lepszym miejscem do życia” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Marszałek Jakub Chełstowski przedstawił założenia dotyczące wykorzystania funduszy europejskich do roku 2027 w województwie śląskim.

Reklama

„Jestem dumny, że ponad 5 mld euro trafi w najbliższych latach do województwa śląskiego. To olbrzymie środki, jakimi region nigdy dotąd nie dysponował. Widać wyraźnie, że współpraca rządu premiera Mateusza Morawieckiego, samorządów i przedstawicieli Komisji Europejskiej przynosi realne korzyści i pozwoli poprawić jakość życia mieszkańców, wyrównać szanse i zdynamizować rozwój. Przed nami trudny proces transformacji województwa, ale podchodzimy do niego z dużo większymi nadziejami, niż obawami, to szansa dla regionu na nowe, innowacyjne miejsca pracy, lepszą jakość powietrza, którym oddychamy, zieloną energetykę i impuls dla gospodarki. Chcemy dokonać tych zmian z udziałem strony społecznej, wsłuchiwać się w ich głos i budować region w oparciu o zrównoważony rozwój. Mamy przygotowane projekty, które będziemy sukcesywnie wdrażać i bardzo dobrą strategię „Zielone Śląskie 2030”. Jestem pewien, że wspólnie zrealizujemy te cele i otworzymy nowe perspektywy dla województwa i jego mieszkańców” – podkreślał marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

W ramach funduszy europejskich do Polski trafi 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł. O ich wykorzystaniu mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. Minister wspomniał również o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nowym rozwiązaniu, które w dużej mierze dotyczy właśnie województwa śląskiego i ma służyć łagodzeniu skutków transformacji. W ramach tego funduszu do Polski trafi 3,8 mld euro.

„To wielki sukces polskiego rządu i wielki dzień dla Śląska. 350 mld zł trafi do Polski w ramach umowy partnerstwa, z czego ponad 20 mld zł to środki właśnie dla województwa śląskiego. Wierzę, że to wsparcie przełoży się na realne korzyści, w tym m.in. wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, rozwój oparty na innowacjach, dywersyfikację źródeł energii i ochronę środowiska, ale również wzmocnienie roli kultury i dziedzictwa narodowego. Chcemy, by samorządy mogły decydować, na co te środki przeznaczyć, bo one powinny pracować na przyszłość kolejnych pokoleń” – tłumaczył Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Reklama