Od lewej Andrzej Dziuba, prezydent Tychów oraz marszałek Jakub Chełstowski / fot. Tychy24.net

Prezydent Tychów zapowiada ulgi dla przedsiębiorców. Marszałek 110 mln zł na walkę z epidemią koronawirusa, do tego Urząd Marszałkowski ma przyjąć pakiety wsparcia dla firm i mieszkańców regionu. Wcześniej pomoc dla szpitali zapowiedziała Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia – w sumie chodzi o 9 mln zł (w tym 3 mln dla Megrez Szpitala Wojewódzkiego w Tychach) i możliwe dodatkowe fundusze.

Miasto Tychy dla przedsiębiorców przygotowało głównie ulgi i zwolnienia z opłat.

– Zwolnienia oraz ulgi za czynsz i dzierżawę w lokalach należących do gminy. Przedsiębiorcy, wynajmujący lokale gminne, którzy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy od 14 marca 2020 r. do odwołania. Nie oznacza to jednak zwolnienia z opłaty za media – poinformował Urząd Miasta Tychy.

Reklama

O ulgi w czynszu będą mogli ubiegać się też przedsiębiorcy, których obroty spadły o co najmniej 50 % (zapłacą o połowę mniej), a ci którzy zawiesili działalność zapłacą 1/3 czynszu.

– Każdy przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek bezpośrednio do jednostki, z którą została zawarta umowa – tłumaczą urzędnicy. Natomiast podatek od nieruchomości zostanie odroczony w czasie lub rozłożony na raty, opłata przekształceniowa oraz z tytułu użytkowania wieczystego będzie mogła być zapłacona do końca czerwca (obecnie jest do końca marca).

Więcej na temat tego jak ubiegać się o ulgi tutaj.

Swoje wsparcie w walce z koronawirusem zapowiada także Województwo Śląskie. Urząd Marszałkowski zapowiedział wsparcie dla szpitali w regionie wysokości 110 mln zł. Na przesunięcie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego potrzeba było zgody Komisji Europejskiej.

– Dziś priorytetem dla Zarządu Województwa jest zdrowie mieszkańców. Na ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa przeznaczamy dodatkowe środki z budżetu województwa. Komisja Europejska wspiera te działania. W najbliższym czasie będziemy informować, na co trafią tak znaczne środki – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Województwo zapowiedziało wsparcie dla służby zdrowia, przedsiębiorstw oraz opieki społecznej.

9 mln zł dla szpitali na pierwszej linii frontu z koronawirusem przekaże też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Przyjęto już stosowne rozwiązania prawne. 3 mln zł ma trafić do Megrez Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. Tyle samo dostanie szpital w Bytomiu. Po 1 mln zł otrzymają inne szpitale podregionu katowickiego, gliwickiego i sosnowieckiego, gdzie znajdują się oddziały zakaźne.

Podczas poniedziałkowego Zarządu Metropolii zatwierdzona została również zmiana regulaminu funduszu niskiej emisji. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, a gminy będą potrzebować dodatkowego finansowego wsparcia, będą mogły wykorzystać nawet 90 mln zł na walkę z epidemią.

– Postanowiliśmy rozszerzyć fundusz niskiej emisji o zadania związane z ochroną zdrowia i przeciwdziałanie epidemiom. Oznacza to, że jeśli będzie to konieczne, miasta otrzymują możliwość wykorzystania dodatkowych 90 mln zł. Projekty, które w ramach funduszu niskiej emisji zostały przyjęte na poprzedniej sesji Zgromadzenia, będą mogły przez daną gminę zostać wycofane i zmienione na dotację, przeznaczoną na walkę z koronawirusem – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

Reklama