Przetarg wart 90 mln zł unieważniony. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach unieważnił przetarg na Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (ITS). Inwestycja miała kosztować 90 mln zł brutto, ale najtańsza oferta, która spełniała kryteria było o ponad 20 mln zł droższa.

Miasto Tychy już w 2016 roku otrzymało decyzję o dofinansowaniu z Unii Europejskiej wysokości 60 mln zł na ITS. Kilka dni temu przetarg unieważniono i będzie przeprowadzony kolejny. Inwestycja miała kosztować 90 mln zł brutto, ale najtańsza oferta, która spełniała wymogi wynosiła ponad 110 mln zł. Złożyła ją spółka Sprint z Warszawy. Najdroższa oferta, która wpłynęła w przetargu, opiewa na niespełna 115 mln zł brutto.

Jak informowali tyscy urzędnicy, projektem zostanie objętych w mieście blisko 40 skrzyżowań – większość z nich ma być całkowicie przebudowana. Na ulicach pojawią się m.in. stacje pomiarowe warunków atmosferycznych, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także dynamiczne tablice parkingowe, które będą wskazywały poziom napełnienia parkingów.

Reklama

– Inteligentny system sterowania ruchem usprawni komunikację miejską i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Ruch autobusów i trolejbusów będzie na bieżąco śledzony na e-mapach, tak by w razie opóźnienia system będzie mógł zareagować bardzo szybko i wprowadzić priorytet przejazdu dla tych pojazdów na wybranych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną – mówi Arkadiusz Pastuszka z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

ITS-em w Tychach zarządzać ma Centrum Sterowania Ruchem. Docelowo system ma być gotowy w 2020 roku.

Reklama