Wiadukt na ulicy Grota-Roweckiego / fot. Tychy24.net

Remont alei Bielskiej w Tychach nałoży się na zamknięcie ul. Grota-Roweckiego i prace przy wiadukcie? Prawdopodobnie tak, choć jak zaznaczają urzędnicy, prace planowane na al. Bielskiej nie będą zbytnio uciążliwe dla kierowców, natomiast wiadukt na ulicy Grota Roweckiego ma zostać całkowicie wyłączony z użytkowania.

Już trwają przygotowania do prac przy wiadukcie na ulicy Gorta-Roweckiego. Ten ma zostać zamknięty dla samochodów, a obok powstanie kładka dla pieszych. Wczoraj Miejski Zarząd Ulic i Mostów informował o planowanym remoncie al. Bielskiej na odcinku od ulicy Edukacji do Sikorskiego.

„Jeszcze nie mamy ustaleń z PKP w zakresie wiaduktu na ulicy Grota-Roweckiego. Na tą chwilę trudno jest powiedzieć jak to się na siebie nałoży” –  powiedziała nam w środę, Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. Choć prace siłą rzeczy będą musiały się na siebie nałożyć, to miasto nie przewiduje szczególnie dużych utrudnień na al. Bielskiej. Tam prace mają kosztować około 2,5 mln zł. Choć dopiero MZUiM ogłosi przetarg w okolicach kwietnia, prace ruszą najwcześniej w maju.

Jeżeli chodzi Gorta-Roweckiego to wiadukt ma być gotowy w lipcu 2022 roku. Łączny koszt zadania wynosi ok. 10 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z subwencji ogólnej budżetu państwa. MZUiM na razie mówi, że prace ruszą na wiosnę w okolicach kwietnia-maja, ale na razie nie ma konkretów ze strony PKP, tak więc nic nie jest pewne.

„W celu remontu wiaduktu kolejowego niezbędne jest jego zamknięcie. Sam obszar prac należy wygrodzić wysokim płotem zgodnie z przepisami BHP. Ruch kołowy zostanie poprowadzony objazdami poprzez ulic Dąbrowskiego, Wyszyńskiego i Jana Pawła II, a w drugą stronę ulicami Jana Pawła II, Bielską i Niepodległości. Ruch pieszy zostanie utrzymany poprzez zabudowę tymczasowej kładki dla pieszych” – czytamy w dokumentacji przetargowej.

To jednak nie wszystkie utrudnienia w tej okolicy. Przypomnijmy, miasto chce rozebrać fragment „Szkieletora” na al. Jana Pawła II – to rzut beretem od wiaduktu na ulicy Grota-Roweckiego. Tam też trzeba się liczyć z utrudnieniami gdy zrobi się cieplej.