Parking na rynku / Stare Tychy / fot. Tychy24.net

W czwartek (19.10) odbyło się spotkanie z mieszkańcami Starych Tychów. Urzędnicy przedstawili wyniki konsultacji społecznych dotyczące planu dla części Starych Tychów.

Chodzi o rejon ulic Mikołowska, Zakątek, Nowokościelna, Kościuszki, ks. Kapicy, Sienkiewicza, Bocznej, kard. Hlonda, bp. Burschego.

Spotkanie w sumie przebiegło spokojnie, chociaż mieszkańcom dawały się we znaki przydługie wywody urzędników. Po 40 minutach jeden z mieszkańców nie wytrzymał i poprosił o przejście do konkretów, zaznaczając, że do tej pory nie powiedziano nic nowego. Po około godzinie miasto przedstawiło swoje zamiary odnośnie centrum Starych Tychów.

Reklama

Konsultacje z mieszkańcami trwały od marca 2017 roku. Ostatecznie Urząd Miasta Tychy będzie chciał zlikwidować parking oddzielający ryneczek od potoku tyskiego. Chodzi o około 30 miejsc parkingowych, które przestaną istnieć. W ich miejsce pojawi się w pobliżu 60 nowych miejsc parkingowych.

Obecny na spotkaniu z mieszkańcami wiceprezydent Igor Śmietański zapewnił, że nie zostanie powiększona strefa płatnego parkowania.

Mieszkańcy na spotkaniu w sprawie planu dla Starych Tychów / fot. Tychy24.net

Droga na rynku przy punktach handlowych, która dzisiaj jest wyłączona z ruchu znakami, zostanie fizycznie włączona w strukturę ryneczku. Co za tym idzie samochody nie będą mogły tam już wjechać. Dzisiaj obowiązuje zakaz wjazdu, ale nie wszyscy go respektują.  Sam rynek zostanie przedłużony od kościoła św. Marii Magdaleny aż do Teatru Małego. Wzdłuż potoku Tyskiego ma się znajdować tzw. zieleń urządzona (m.in. ławki, odpowiednio zaplanowana roślinność).

Mieszkańcy w ramach konsultacji bardzo często zgłaszali potrzebę usunięcia budynku, który stoi przed Teatrem Małym. Jak zapowiedział wiceprezydent Igor Śmietański, ruina zostanie przejęta przez miasto najpóźniej do końca 2018 roku. Chociaż mówi się nawet o pierwszej połowie przyszłego roku.

Jak wcześniej informowaliśmy na skrzyżowaniu ulic Bocheńskiego i Hlonda powstanie niewielkie rondo. Ma poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie.

To dopiero początek prac nad planem miejscowym dla tego obszaru Tychów. Mieszkańcy będą mieli jeszcze szansę zgłosić swoje ewentualne zastrzeżenia. Do głosowania radnych nad planem droga jeszcze daleka.

Reklama