Ławka przy tężni / fot. UM Tychy

To chyba najdroższe ławki w Tychach. Przy tężni powstały trzy 10 metrowe ławki w kształcie łuku, każda ma pomieścić nawet 40 osób. Miasto chwali się, że były robione według indywidualnego projektu i że nie są to ławki z katalogu. Kosztowały sporo i mają umożliwić lepsze korzystanie z dobrodziejstw tężni, która za kilka dni zostanie wyłączona.

Dwie z nich od strony tężni mają leżanki. Ramy  zostały wykonane z konstrukcji stalowej, ocynkowanej i malowanej proszkowo, na nich znajduje się okładzina z modrzewia syberyjskiego. Dodatkowo ławki zostały trzykrotnie zaimpregnowane.  Całość wraz z montażem kosztowała 115 tys. złotych.

„Koszty wynikają przede wszystkim z jakości użytego drewna oraz ręcznej pracy przy powstawaniu ławek. Tężnia jest solankowa, nie każdy materiał można więc w takim miejscu zastosować. Modrzew syberyjski jest jednym z lepszych rodzajów drewna. Posiada dużą gęstość, a co za tym idzie trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wysokie zasolenie otoczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Modrzew syberyjski wytwarza też naturalny impregnat – żywicę, która chroni drewno przed szkodliwymi czynnikami”  – mówi Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

Reklama

Na początku miasto postawiło betonowe ławki przy tężni, ale seniorzy narzekali, dlatego założono na nie ostatecznie siedziska wraz z oparciami.

Początkowo przy tężni były wyłącznie ławki betonowe, które były niewystarczające oraz niewygodne, zwłaszcza dla osób starszych dlatego też po pewnym czasie założono na te ławki siedziska z drewna oraz dodano drewniane ławki z oparciem.

W pobliżu tężni pojawią się jeszcze stojaki na rowery oraz nowa roślinność.

„Projektowana zieleń w pobliżu tężni to głównie niska zieleń ozdobna składająca się z bylin oraz krzewów. Zależy nam na uzyskaniu efektu łąki. Blisko tężni będą dobrane specjalne rośliny słonolubne, odporne na działanie solanki” – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Nowe nasadzenia, jak również uporządkowanie terenu, czyli demontaż starych ławek planowane są do końca roku 2020 r. Tężnia w Parku Bł. Karoliny Kózkówny będzie działała jeszcze przez kilka dni, do końca października br. Po przerwie zimowej – wiosną zostanie uruchomiona ponownie.

 

Reklama