Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

Tychy dostały prawie 50 mln zł z Polskiego Ładu. Na przebudowę dwóch wiaduktów w ciągu drogi krajowej DK 44. Na Śląsku samorządy otrzymają ponad 2,1 mld zł. „To konkretne pieniądze na konkretne przedsięwzięcia” – podkreśla marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Tychy otrzymały dokładnie 47,5 mln zł w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę dwóch wiaduktów na ulicy Mikołowskiej, jednej z głównych arterii miasta, łączącej Tychy z Mikołowem i Gliwicami. Od dawna wymagały generalnego remontu.

„Otrzymanie dofinansowania na realizację tej wielomilionowej inwestycji jest dla nas bardzo ważne. Wiadukty są w złym stanie technicznym i wymagają całkowitej przebudowy. Od razu zabieramy się do pracy i rozpoczynamy projektowanie” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Reklama

W ramach inwestycji m.in. stare obiekty zostaną wyburzone, przebudowane zostaną jezdnie oraz ciągi pieszo-rowerowe. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 50 milionów złotych.

W ramach rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowanie otrzymało ponad 2700 samorządów z całej Polski. W sumie Ponad 2,1 mld zł trafi do samorządów w województwie śląskim z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorząd województwa otrzymał wsparcie w wysokości 152 mln zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 934. To druga co do wielkości inwestycja samorządowa w Polsce

„To są największe środki w historii samorządu i efekt bardzo dobrej współpracy ze stroną rządową. To konkretne pieniądze na konkretne przedsięwzięcia, które poprawią jakość życia w regionie. Dzięki wsparciu uda się zrealizować inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, zdrowie, edukację czy turystykę. Dziękuję rządowi z premierem Mateuszem Morawieckim na czele i parlamentarzystom z regionu za ten program, z którego efektów będziemy wszyscy korzystać” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.