Akcja Zima / fot. Tychy24.net

Tychy podkreślają, że są gotowe na zimę. Pługi, piasek i sól czekają. Pomoże system ITS. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach rozpoczął „Akcję Zima”. Podobnie jak rok temu, do pracy w zimowych warunkach gotowych jest: 14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Zabezpieczono też 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku. 

Pod szczególnym nadzorem  będą  drogi krajowe: DK-1 i DK-86 i DK-44 wraz z węzłami, które będą utrzymywane w II podwyższonym standardzie, a więc  sprzęt  wyjeżdżał będzie na te drogi  w pierwszej kolejności. Drogi powiatowe utrzymywana będą w II standardzie, a  drogi  gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym wg III standardu zimowego utrzymania” – informuje Marcin Godzik z MZUiM Tychy. 

Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Chlorek wapnia na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8°C. Sól i mieszanka piaskowo solna na ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich, pierwszej kolejności odśnieżania. Piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach. W razie potrzeby przygotowana ilość soli i piasku będzie systematycznie uzupełniana.

Reklama

‚W czasie trwania Akcji Zima dyspozytorzy pełnić będą całodobowe dyżury koordynując i nadzorując firmy wykonawcze. Przeszkoleni pracownicy działu ITS, mają do dyspozycji system wideo monitoringu, w skład którego wchodzi m.in. 57 kamer obrotowych i 129 kamer stacjonarnych na sygnalizacjach świetlnych, oraz 81 kamer nadzoru wizyjnego. Dodatkowo prowadzenie akcji wspomagane będzie danymi pochodzącymi z 12 stacji pogodowych. Dyżurni będą również korzystać z funkcji krótkoterminowej predykcji temperatury i stanu nawierzchni (śnieg, marznący deszcz, lód, gołoledź). Pozwoli to na określenie warunków atmosferycznych dla co najmniej 2 kolejnych godzin, a dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze rozdysponowanie sprzętu na drogach” – czytamy w komunikacie MZUiM Tychy. 

Reklama