Ścieżka rowerowa / al. Bielska przy szkole ZEG / fot. UM Tychy

Tychy zmodernizują w tym sezonie 5 km ścieżek rowerowych. Przy skrzyżowaniach system wykryje rowerzystów. Trwają aktualnie prace w kolejnych punktach miasta, które mają być bardziej przyjazne dla użytkowników jednośladów. Na skrzyżowaniach pojawi się też system, który sam wykryje rowerzystów – w razie potrzeby zmieni światło na zielone. 

Obecnie trwają prace przy modernizacji chodnika wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. Tam na odcinku pomiędzy ulicami Darwina a Grota Roweckiego powstanie nowa ścieżka rowerowa. W rejonie ulicy Dąbrowskiego powstaje kładka pieszo-rowerowa, która w części zastąpi zamknięty wiadukt na ulicy Grota-Roweckiego.

Remontowany jest też fragment ścieżki rowerowej przy ulicy Budowlanych – prace koncentrują się na odcinku od ul. Batorego w kierunku osiedla A. Dodatkowo w ramach budowy Centrum Przesiadkowego, jakie powstaje u zbiegu ul. Edukacji i Wyszyńskiego, również powstaną nowe odcinki ścieżki rowerowej (od ul. Beskidzkiej do ul. Fitelberga). Gdy te dwa zadania się zakończą, rowerzyści będą mieli zapewniony wygodny przejazd ścieżką aż od osiedla A, przez ul. Budowlanych, Edukacji, aż po ul. Beskidzką.

Reklama

„Zależy nam przede wszystkim aby połączyć istniejące ścieżki w spójną sieć, co ma umożliwić komfortowe podróżowanie rowerem przez Tychy” – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Tychach. „Staramy się również stale nadzorować i poprawiać stan istniejącej infrastruktury, jak ma to miejsce na ul. Armii Krajowej, gdzie obecnie wprowadzamy ciąg pieszo-rowerowy” – dodaje.

W trakcie modernizacji tyskich skrzyżowań, przy budowie systemu ITS też pomyślano o rowerzystach.

„Przy okazji modernizacji skrzyżowań, jakie objęte są ITS-em, w znaczącym stopniu poprawi się też infrastruktura dla rowerzystów. Część z tych skrzyżowań miała ograniczony zakres ścieżek rowerowych np. przebiegały tylko przez jeden wlot. Po przebudowie większość z nich będzie przejezdna dla rowerzystów” – mówi dyrektor Kruczek. „Między innymi przy okazji przebudowy skrzyżowania ul. Grota-Roweckiego z Edukacji powstanie odcinek ścieżki na blisko 340- metrowym fragmencie” – dodaje.

Ponadto w ramach ITS-u na mieście zostanie wprowadzona automatyczna detekcja rowerzystów na skrzyżowaniach.

„Obecnie w Tychach są takie skrzyżowania, gdzie trzeba zsiąść z roweru i nacisnąć przycisk, by zmieniło się światło nawet, jeżeli na skrzyżowaniu nie ma samochodów. Zmiana o jakiej mówię spowoduje, że w sytuacji, gdy skrzyżowanie nie jest obciążone, system wykryje rowerzystę i automatycznie włączy zielone światło” – wyjaśnia Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji.

Przy skrzyżowaniach zamontowano też podpórki dla rowerzystów.

Reklama