Tyscy uczniowie we Włoszech / fot. SMS

12 uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego Tychy z 2 opiekunami wyjechało do Włoch aby realizować projekt w ramach unijnego programu POWER „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów”. Brali udział w zawodach sportowych, zwiedzali, a na koniec posadzili drzewo przyjaźni. Już wiadomo, że uczniowie z Włoch odwiedzą Tychy.

W ramach mobilności uczestnicy mieli okazję poznać włoską szkołę sportową „Ai Campi Elisi”, nauczycieli oraz uczniów.

„Brali oni udział w cyklu ciekawych zajęć edukacyjnych, m.in.: lekcji angielskiego, włoskiego, muzyki, plastyki. Jednym z zadań było wykonanie projektu wspólnego logo” – mówi Ewa Parysz-Musioł, koordynatorka projektu i jednocześnie nauczycielka języka włoskiego. „Ze względu na sportowy profil obu szkół ważną rolę odgrywała zdrowa rywalizacja sportowa, która znakomicie ułatwiła integrację młodzieży polskiej i włoskiej” – dodaje.

Reklama

Wśród zorganizowanych atrakcji był min.: mecz siatkówki, poranna joga czy orientiring – bieg na orientację przeprowadzony w przepięknej scenerii parku Miramare. Uczniowie w parach polsko – włoskich wykonywali ciekawe zadania przełamując bariery kulturowe i językowe.

Wspólne wycieczki poTrieście, Grado i Aquilei były okazją do poznania bogactwa kulturowego regionu Friuli Wenecja Julijska.

Pobyt we Włoszech to również odkrycia kulinarne i  okazja , aby skosztować prawdziwej włoskiej pizzy, przeróżnych makaronów oraz przepysznych gelati , czyli lodów włoskich.

Zwieńczeniem pobytu było wspólne zasadzenie „ Drzewa przyjaźni” w szkolnym ogrodzie.

„Mamy nadzieję, że będzie kwitło i owocowało tak jak nasza przyjaźń, ponieważ włoska szkoła partnerska już zapowiedziała rewizytę” – podkreśla Anna Królikowska, nauczycielka z SMS.

Reklama