Od lewej: Marszałek Jakub Chełstowski i prezes Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień / fot. Slaskie.pl

Tyskie firmy mają szansę na ekspansję zagraniczną. Ruszył wart prawie 30 mln zł projekt InterSilesia. To wsparcie dla około 400 firm z naszego regionu, które mają ambicje pojawienia się na rynkach zagranicznych. Powstanie m.in. specjalne Centrum Internacjonalizacji. „To szansa na nowe możliwości” – mówił marszałek Jakub Chełstowski, podczas konferencji zapowiadającej otwarcie projektu.

Indywidualne usługi doradcze z zakresu eksportu, tworzenie modeli internacjonalizacji wspomagających proces wchodzenia na rynki zagraniczne i wsparcie na każdym etapie planowania współpracy z zagranicznymi partnerami – takie możliwości otrzyma nawet kilkuset przedsiębiorców, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie.

Jak mówił marszałek województwa, projekt to szansa dla firm z regionu na zaistnienie na rynkach zagranicznych.

Reklama

„To szansa na nowe możliwości i nowe kompetencje dla firm, a jednocześnie nowa jakość gospodarcza, fachowe doradztwo i wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Jakub Chełstowski / fot. Slaskie.pl

W ramach przedsięwzięcia powstanie Centrum Internacjonalizacji, gdzie odbywać się będą tematyczne wydarzenia w formie konferencji, warsztatów, jednak przede wszystkim będzie to miejsce, gdzie przedstawiciele firm uzyskają kompleksową informację, skorzystają z usług doradczych, a część z nich otrzyma indywidualnie opracowaną i uwzględniającą potrzeby, ścieżkę rozwoju działalności eksportowej.

Przedsiębiorcy będą mieli także do dyspozycji specjalny serwis internetowy. Platforma internacjonalizacji dostarczy bieżących informacji na temat eksportu, funkcjonowania na rynkach zagranicznych czy promowania potencjału gospodarczego regionu. Ważnym narzędziem będzie generator modeli internacjonalizacji oraz baza zawierająca oferty współpracy biznesowej i inwestycji, ponadto do dyspozycji MŚP oddana zostanie obszerna baza wiedzy.

„InterSilesia to projekt, który zakłada pomoc finansową i powstanie Centrum Internacjonalizacji, gdzie będzie można uzyskać wsparcie z zakresu eksportu. Zakładamy, że z tej oferty skorzysta czterystu przedsiębiorców z województwa śląskiego z różnych dziedzin. Jesteśmy nastawieni na konkretne efekty, przedsiębiorcy dostaną od nas kompletny system usług doradczych, analiz i fachową pomoc, aż do etapu zawierania umów. To dla nich szansa na rozwój” – podkreślał Krystian Stępień, prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego.

Działania podejmowane w ramach projektu będą dotyczyć przedsiębiorstw z sektora MŚP, prowadzących działalność na terenie województwa śląskiego.

„Wartość wybranego do dofinansowania projektu przekracza 28 mln złotych, z czego ponad 19 mln złotych pochodzi ze środków unijnych. W naszym regionie wiele firm działa na rynkach zagranicznych, co widzimy po dużym zainteresowaniu konkursami dotyczącymi udziału w branżowych imprezach targowych. Nie każdy ma jednak wiedzę, by podejmować ryzyko prowadzenia działalności eksportowej na nieznanym terenie, gdzie o sukcesie decyduje nie sam produkt, ale sposób prowadzenia biznesu. W naszym regionie brakowało miejsca, gdzie udzielane będzie wsparcie przedsiębiorcy na każdym etapie procesu zdobywania zagranicznych klientów – mówił Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Pierwsze zadania w ramach InterSilesia dotyczyć będą rekrutacji przedsiębiorców, chętnych uzyskać doradztwo i wsparcie w procesie eksportowym, która ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Wszystkie działania na rzecz MŚP świadczone będą nieodpłatnie.

Reklama