Ukraińskie barwy narodowe / fot. Pixabay.com

Tyszanie mogą pomóc. Ruszyło Slaskiedlaukrainy.pl. Baza lokalowa dla uchodźców. To właśnie tam można bezpłatnie dodać niekomercyjne ogłoszenie o pomocy obywatelom Ukrainy. Strona uruchomiona przez Województwo Śląskie jest prowadzona w dwóch językach. We wtorek do Katowic pociągiem przyjechało 140 obywateli Ukrainy. Uciekających przed wojną odbierali z dworca głównie znajomi i rodzina, część szukała pomocy w Punkcie Recepcyjnym, który mieści się przy ulicy Wita Stwosza w Katowicach.

Baza danych jest narzędziem pozwalającym z jednej strony – skojarzyć osoby które chcą pomóc uchodźcom, z drugiej strony jest pomocne dla osób poszukujących lokum dla osób dotkniętych problemem wojny, które znajdują się na terenie naszego Województwa.

„To kolejna forma wsparcia dla Obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w naszym regionie w tej jakże trudnej sytuacji. Dzięki praktycznej wyszukiwarce będziemy skutecznie łączyć strony udzielające pomocy z osobami potrzebującymi pomocy” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Reklama

Strona jest prowadzona w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Adres strony internetowej: https://slaskiedlaukrainy.pl.

Administratorem strony i podmiotem prowadzącym bazę danych jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Baza danych zwiera oferty nie mające charakteru komercyjnego.

W Tychach działa też Całodobowa infolinia dla obywateli Ukrainy, którzy trafiają do Tychów w wyniku wojny w Ukrainie – +48 885 531 713. Miasto uruchomiło też specjalną zakładkę https://umtychy.pl/ukraina. Tam można znaleźć wszelkie informacje zarówno jak pomóc oraz jak tą pomoc otrzymać.

Reklama