/ fot. UM Tychy

W Tychach bezpłatnie zaszczepią przeciwko grypie. Bezpłatne szczepienia są skierowane do osób powyżej 65 roku życia. Warto szybko się zgłosić, bo na szczepionkę trzeba będzie poczekać nawet do połowy października. W ostatnim czasie notujemy duży wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie. 

W naszym kraju wszystkie osoby powyżej 75 roku życia mogą w aptece otrzymać darmową szczepionkę przeciw grypie.  Wystarczy pokazać receptę od lekarza rodzinnego. Miasto Tychy finansuje natomiast szczepienia osobom powyżej 65 roku życia, które są przewlekle chore lub mają niskie dochody.

Według WHO rocznie na całym świecie umiera od 500 000 do nawet 1 mln osób rocznie z powodu grypy. Choruje na nią nawet 25 procent populacji. Większość zgonów dotyczy osób starszych – powyżej 65 roku życia.

Reklama

Na szczepionkę trzeba będzie poczekać

W 2020 r. realizatorem programu jest: Centrum Medyczne „Hipokrates” Sp. z o.o. w Tychach ul. Gen. Ch. De Gaulle’a 49 oraz w filia Przychodni CM Hipokrates ul. Wspólna 3. Wizytę należy umówić telefonicznie pod numerem telefonu 32 411 66 40, a w następnie w wyznaczonym terminie udać się do przychodni.

„Według stanu na dzień 15.09.2020 r. szczepionka w Polsce nie jest dostępna w ramach programów, przybliżony termin dostępności szczepionki to 28 września lub nawet około 15 października. Dlatego dla zainteresowanych wskazany jest kontakt telefoniczny z realizatorem programu” – poinformowali tyscy urzędnicy.

Kryteria i sposób kwalifikacji uczestników do programu to: wiek powyżej 65 r.ż., choroba przewlekła i/lub niski dochód, mieszkaniec miasta Tychy, wyrażenie zgody na udział w programie i szczepienie oraz badanie lekarskie kwalifikujące beneficjenta do szczepienia. Ponadto o kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń do podmiotu działalności leczniczej realizującego program.

W 2016 roku miasto na program szczepień przeznaczało nieco ponad 15 tys. złotych, wtedy ze szczepienia korzystało 485 osób. W ubiegłym roku wydano ponad 61 tys. zł a skorzystało 1454 mieszkańców.

Do najczęstszych powikłań grypy należą:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie mięśni (w tym mięśnia sercowego),
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • ostra niewydolność nerek,
  • zaostrzenie przebiegu astmy i POChP,
  • nasilenie zmian otępiennych u osób starszych.
Reklama