Budka dla ptaków / fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy

W Tychach montowali budki lęgowe dla ptaków, pojawią się też karmniki w wybranych przez ornitologów lokalizacjach. Jak to wygląda i będzie wyglądało w liczbach?

Już zamontowano blisko 300 budynek lęgowych. W przyszłym roku miasto planuje montaż kolejnych 200. Zaplanowano także montaż 40 karmników w wybranych przez ornitologów lokalizacjach.

„226 budek lęgowych zostało zamontowanych na terenie tyskich parków: w parku Północnym, Niedźwiadków, Solidarności oraz Południowym. Dodatkowo, w ramach projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego, 51 sztuk pojawiło się w parku Górniczym oraz na terenie tyskich skwerów: przy ul. Hlonda, II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida, ul. Mikołowskiej oraz przy Placu Wolności” – poinformowała Ewa Grudniok, rzecznik tyskiego magistratu. „Budki mają różne konstrukcje, wielkości i przeznaczone są dla wielu gatunków. „Zamieszkać” mogą w nich m.in. sikorki, jerzyki, bogatki, dudki, wróble, kawki, kraski, szpaki czy pleszki, a nawet… wiewiórki” – dodaje.

Reklama

Ponadto ornitolodzy wyznaczą 40 lokalizacji, w których zamontowanych zostanie 40 karmników, a na wiosnę przewidziany jest montaż kolejnych 226 budek w pozostałych tyskich parkach i skwerach.

Reklama