Alkomat / fot. Straż Miejska w Tychach

W Tychach pojawił się ogólnodostępny alkomat. Anonimowo można się przebadać. Został zainstalowany w dyżurce Straży Miejskiej przy ulicy Budowlanych 67. 

„Żeby skorzystać z alkomatu wystarczy przyjść do straży miejskiej i na dyżurce skorzystać z urządzenia. Nie trzeba przynosić ze sobą żadnych ustników. Na wyposażeniu urządzenia są jednorazowe rurki, z których się korzysta w trakcie badania. Korzystanie z alkomatu jest bezpłatne” – informuje straż miejska. 

Badanie wykonujemy samodzielnie i anonimowo. Osoby, korzystające z urządzenia nie będą legitymowane, a wynik ich badanie nie jest nigdzie rejestrowany. 

Reklama

„Nie wydajemy też żadnych wydruków czy „zaświadczeń”. Alkomat został zakupiony przez Urząd Miejski i posiada stosowny atest” – zaznaczają municypalni. 

Alkomat / fot. Straż Miejska w Tychach

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a mianowicie art. 46 ust. 2 stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 .

W sytuacji, gdy w organizmie kierowcy znajduje się niższa ilość alkoholu nie popełnia on czynu zabronionego przez prawo.

Reklama