Wizualizacja inwestycji / fot. UM Tychy

W Tychach powstanie naturalny plac zabaw i wybieg dla psów. Jeszcze w tym roku, poinformował tyski magistrat. Urzędnicy ogłosili przetarg w sprawie zagospodarowania fragmentu Parku Północnego. 

„Plac zabaw będzie wykorzystywał podmokły charakter terenu (powstanie na miejscu rozebranego placu zabaw). Nie będzie to typowy plac zabaw z urządzeniami zabawowymi, a ogród z drewnianych kładek, tuneli z żywej wierzby, zręcznościowego linowego toru, głazów i wielkiej piaskownicy”   – mówi Jan Cofała, naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

W ramach inwestycji zrealizowane zostaną także ścieżki z przepuszczającej wodę nawierzchni mineralno-żywicznej oraz mała architektura (ławki i kosze na śmieci). To nie wszystko. W Parku Północnym powstanie także drugi w Tychach wybieg dla psów projekt wybiegu przygotowała tyska pracownia architektoniczna Paradox).

Reklama

„Ogrodzony psi wybieg będzie złożony z dwóch części: strefy wolnego wybiegu i części zręcznościowej z indywidualnie zaprojektowanymi elementami drewnianymi.  Dobór urządzeń i charakter psiego wybiegu został zaprojektowany w oparciu o wyniki ankiety internetowej udostępnianej przez UM jesienią 2019 roku” – mówi Jan Cofała.

Miasto zleciło nawet zewnętrznej firmie zbadanie czy powstanie psiego wybiegu nie wpłynie negatywnie na faunę w parku. Określono nawet metody ochrony płazów w trakcie realizacji inwestycji. 

Wszystkie wykopy będą kontrolowane na możliwość obecności i uwięzienia drobnych zwierząt 2 razy dziennie – przed rozpoczęciem prac, po ich zakończeniu oraz bezpośrednio przed zasypywaniem wykopów. W przypadku stwierdzenia obecności zwierząt zostaną one wypuszczone w południowej części Parku.

„Odpowiadając na potrzeby naszych mieszkańców chcemy tworzyć przyjazne dla nich przestrzenie, także w Parku Północnym, ale przy poszanowaniu przyrody i zachowaniu naturalnego charakteru tego wyjątkowego miejsca. Dziękuję za ogromne zaangażowanie wszystkim mieszkańcom biorącym udział w spacerze badawczym czy wypełniającym ankiety. Mam nadzieję, że wspólnie wypracowane rozwiązania zadowolą każdego odwiedzającego park” – mówi Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów. 

Obie inwestycje – plac zabaw i psi park mają być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Reklama