Sala porodowa / fot. Megrez Szpital Wojewódzki

W tyskim szpitalu na świat przyszło więcej chłopców niż dziewczynek. Pojawiły się też 4 pary bliźniaków. Od czerwca 2021 roku w Megrez Szpitalu Wojewódzkim w Tychach przywrócony porody naturalne. Pierwsze dziecko na świat po otwarciu Traktu Porodowego przyszło 14 czerwca 2021 roku. Pół roku później było to już ponad 459 maluchów. Większość przyszła na świat przy pomocy cięcia cesarskiego. 

Z pośród dzieci, które na świat przyszły w tyskim szpitalu większość to chłopcy. W 2021 roku było ich 240, dziewczynek urodziło 219. W tym czasie w Megrez na świat przyszły też 4 pary bliźniaków.

Głównie Kuby i Hanny

Według danych przekazanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Tychach, w ubiegłym roku najczęściej wybieranymi imionami były Hanna oraz Jakub. Popularne wśród dziewcząt były również: Julia, Lena, Aleksandra i Paulina. Chłopcom z kolei rodzice najczęściej nadawali imiona: Jan, Leon, Tymoteusz, Franciszek i Maksymilian. W czołówce – podobnie jak w roku 2020 – znalazły się również imiona: Emilia, Oliwia i Kacper. Najwięcej dzieci urodziło się w październiku.

Reklama

„Po ponad rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 oraz modernizacją, otworzyliśmy oddział, gdzie przyjmowane są porody naturalne. Bardzo nam zależało, żeby Pacjentki miały zapewnione jak najlepsze warunki i opiekę. Patrząc na reakcję rodzących – udało się nam to osiągnąć” – raduje się Mariola Szulc, prezes spółki Megrez.

Dominowały cięcia cesarskie, ale…

W trakcie całego ubiegłego roku na terenie szpitala odbywały się cięcia cesarskie, pomimo zamkniętego oddziału. W sumie było ich 249, co znacznie przewyższało ilość porodów naturalnych, których było 181 (te dostępne były dopiero od połowy roku). 17 razy kobiety też rodziły w wodzie.

Pomimo zamkniętego oddziału, od stycznia do czerwca w Szpitalu Megrez odbywały się cięcia cesarskie. W trakcie całego roku odbyło się ich aż 249, co przewyższyło liczbę porodów naturalnych, które miały miejsce 181. Co ważne, do tyskiej porodówki, wraz z zakończeniem kompleksowej modernizacji oddziału, powróciła możliwość porodów w wodzie. W minionym roku odbyły się one 17 razy.

Reklama