Szopki / fot. Koleje Śląskie

Wiedzieliście szopki w Tychach? Koleje Śląskie umożliwiają zobaczenie najpiękniejszych szopek w regionie. Kolejami Śląskimi dotrzemy w wiele ciekawych miejsc naszego województwa, a w okresie bożonarodzeniowym można zobaczyć najpiękniejsze oraz największe szopki nie tylko w naszym regionie.

W Tychach największą i chyba najbardziej rozpoznawalną szopką jest ta u Franciszkanów. Swoją popularnością cieszy się też szopka w parafii bł. Karoliny. Dzięki regionalnemu przewoźnikowi jesteśmy w stanie zwiedzić także inne najpiękniejsze szopki w całym regionie. Gdzie warto się udać?

Panewniki – Katowice

W panewnickiej bazylice znajdziemy największą w Europie szopkę ołtarzową zbudowaną wewnątrz świątyni! Tak, największą w Europie! To właśnie tutaj po przeprowadzonej przez kardynała Georga von Koppa konsekracji bazyliki w 1908 roku powstała z inicjatywy zakonu franciszkanów niewielka szopka betlejemska. Już w 1913 rozpoczęła się budowa żłóbka, a pracom stolarskim przewodniczył mistrz i brat Ubald Miera. Stajenka budowana była początkowo w kaplicach bocznych panewnickiej bazyliki, dopiero po roku 1945 wybudowano stajenkę w centralnej jej części, nad ołtarzem.

Reklama

Dzisiejsza panewnicka szopka bożonarodzeniowa jest największą w Europie i stanowi niezwykłą atrakcję świąteczną, która na pewno perfekcyjnie Was nastroi oraz zrobi na Was wielkie wrażenie. Dlaczego? Ponieważ konstrukcja szopki osiąga aż 25 metrów wysokości, 20 metrów szerokości oraz ponad 10 metrów głębokości! To przytłaczająca budowla, która stawiana jest w dolnej części prezbiterium. Z kolei nad nią rozciąga się – namalowane na płótnie – sklepienie niebieskie, jakie pojawia się w wigilijną noc nad Katowicami.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

W Bytomiu zobaczymy wystawę „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”, na której zestawione są śląskie szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami z Dolnego Śląska pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.  

Znajdują się tam regionalne, górnośląskie szopki bożonarodzeniowe Leona Kampki i z firmy Schaefera z Piekar Śląskich. Dodatkową atrakcją są szopki dolnośląskie będące tak zwanymi dioramami, czyli szopki skrzynkowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. 

W drewnianych kasetkach stajenka wkomponowana jest w wielowymiarową przestrzeń miasta i krajobrazu górskiego. Co więcej, na wystawie znajdują się także szopki ludowe, drewniane, wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku, które swym wyglądem nawiązują do tryptyków.  

W świąteczny nastrój wprowadzą obrazy o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa malarzy nieprofesjonalnych, pochodzące ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Przestrzeń wystawy ozdobi „Cicha Noc” przedstawiająca betlejemską stajenkę na tle osiedla Nikiszowiec, czyli obraz jednego z najbardziej znanych artystów naiwnych – Erwina Sówki!

Reklama