Arena Lekkoatletyczna / fot. UM Tychy

Zmienia się formuła Stadionu Lekkoatletycznego w Tychach. Od 2016 roku tyscy urzędnicy walczą z przetargiem na budowę Stadionu Lekkoatletycznego przy ulicy Edukacji. Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło inwestycję dotacją rzędu około 6 mln zł, ale pomimo kilku prób tyskiemu magistratowi nie udało się wybrać wykonawcy. Teraz stadion odchudzono i zamiast klasy III, powstanie obiekt kategorii IV. Są już konkretne oferty.

Obiekt miał mieć pierwotnie niemal tysiąc miejsc siedzących na trybunach, będzie ich 500. To jednak nie jedyne cięcia, których dokonano. Nie będzie też zadaszenia trybuny.

– Zmieniono kategorię stadionu z IIIA na IVA. Zrezygnowano z dwóch torów bieżni okrężnej 400 m, jednej dwuścieżkowej, dwustronnej skoczni do skoku w dal i trójskoku, z rozgrzewkowej czterotorowej bieżni długości 100 m na rzecz rozgrzewkowej dwustronnej bieżni długości 60 m, z rozgrzewkowej rzutni dyskiem i młotem wraz klatką wysokości 7/10 m – wylicza Ewa Grudniok rzecznik tyskiego magistratu.

Reklama

Wyposażenie jest zgodne z wymogami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu kat. IVA. Zmiana pozwoli zmniejszyć koszty inwestycji o kilka milionów złotych.’

Trwa przetarg

Obecnie miasto prowadzi przetarg na „wykonanie projektu budowlano-wykonawczego oraz robót budowlanych dla potrzeb realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa stadionu lekkoatletycznego w Tychach”. Wpłynęły dwie oferty. Jedna spółki S-SPORT z Katowic na 16,1 mln zł, a druga konsorcjum kilku firm opiewająca na ponad 18,7 mln zł.

Miasto chce wydać na inwestycję ponad 10,6 mln zł, z czego brakujące około 6 mln zł otrzyma z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tutaj jednak potrzeba jest zgoda na przesunięcie dotacji z planowanego stadionu kategorii III na stadion kategorii IV. Z informacji uzyskanych przez Tychy24.net wynika, że taka zgoda ministra Witolda Bańki już jest. Do Urzędu Miasta Tychy musi dotrzeć jeszcze oficjalne pismo w tej sprawie.

Minister Sportu i Turystyki spotkał się z mieszkańcami Tychów. Powiedział m.in. czy powalczy o prezydenturę miasta

Reklama