Zwolnienia grupowe w Tychach. Jest też znacznie mniej ofert pracy. Niestety, rzeczywistość na rynku pracy nie jest kolorowa. W Tychach widzimy wyraźny spadek ilości ofert pracy, wpływają też pierwsze zawiadomienia o zwolnieniach grupowych, którymi objętych może być około 100 mieszkańców miasta. Obiekty gastronomiczne i bary w mieście mają – tak jak wszędzie – problemy z utrzymaniem się, niektóre już zostały zamknięte. 

W kwietniu do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło zaledwie 214 ofert pracy. Z czego 115 miejsc pracy dotyczy cudzoziemców. W styczniu ofert wpłynęło w sumie 1109.

„Obecnie najczęściej pojawiające się w ofertach pracy stanowiska to np. pakowacz ręczny, pracownik porządkowy czy pracownik sprzątający. Zniknęły oferty pracy dla  pracowników produkcyjnych, których do tej pory było sporo” – mówi Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Reklama

Patrząc na dane Powiatowego Urzędu Pracy widać także zmianę w ilości wydawanych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom i zezwoleń na pracę sezonową.

Od 1 do 30 kwietnia do PUP wpłynęło 112 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz  2 wnioski o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. W marcu złożono 272 oświadczenia oraz 48 wniosków na pracę sezonową, w lutym były to 483 oświadczenia oraz 3 wnioski, a w styczniu 533 oświadczenia oraz 40 wniosków.

Na razie nieznacznie, wzrasta za to liczba bezrobotnych. W okresie od 1 – 30 kwietnia zarejestrowano 432 osoby bezrobotne, w marcu – 406, w lutym – 376, a w styczniu – 410. Obecnie w PUP Tychy zarejestrowanych jest łącznie 2 166 osób bezrobotnych (w marcu było – 1 885 takich osób).

W kwietniu wpłynęły dwa zawiadomienia o planowanych zwolnieniach grupowych, łącznie pracę może stracić ok. 540 osób (w tym blisko 100 mieszkańców Tychów).

W Tychach zamknął się pub Gambrinus, który mieścił się w pasażu Hotelu Tychy, należącego do Opla-Maksimum.

„Firma, u której wynajmujemy lokal w pięknym piśmie poinformowała nas, że o żadnej obniżce czynszu nie ma mowy i wzywają nas do niezwłocznego uregulowania bieżącego czynszu i mediów. W związku z tym nie pozostało o nam nic innego jak rozwiązać umowę i nie brnąć w dalsze koszta” – piszą właściciele, którzy obecnie organizują zbiórkę na Wielokran, pub który funkcjonuje w pasażu kultury Andromeda. Obecnie udało się zebrać ponad 9 tys. zł z 40 tys. zaplanowanych na Zrzutka.pl.

W Hotelu Tychy działało też „The Piano” – restauracja/bistro, zakończyło działalność.

Reklama