Droga rowerowa / fot. UM Tychy

Miasto wyremontuje 4,5 km ścieżek rowerowych za 3 mln zł. W sumie chodzi o 9 ścieżek, prace ruszyły już na 4. Większość, bo 84 procent kosztów inwestycji pokryje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

„Aktualnie trwa modernizacja czterech z zaplanowanych dziewięciu ścieżek rowerowych. Ekipy remontowe pracują na ul. Edukacji (odcinek od ul. Filaretów do ul. Elfów),  przy ulicy Towarowej (pomiędzy ul. Beskidzką a Cielmicką), oraz na ul. Żwakowskiej, gdzie remontowane są dwa fragmenty drogi. Pierwszy z nich przebiega od ul. Harcerskiej do ul. Wodnej, a drugi od ul. Kopernika do al. Bielskiej” – wyjaśnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

Niebawem prace rozpoczną się także na kolejnych ulicach: Stoczniowców 70 (od ul. Legionów Polskich do ul. Świerzego), Grota Roweckiego (od zjazdu do Zespołu Szkół nr 5 do ul. Korczaka),  al. Piłsudskiego (od ul. Dmowskiego do ul. Tischnera) i na dwóch odcinkach ulicy Dmowskiego (od al. Jana Pawła II do pierwszego zjazdu oraz pomiędzy ciągiem N-O do al. Piłsudskiego).

„Ruch pojazdów i pieszych w tych miejscach może być nieznacznie utrudniony, dlatego prosimy o ostrożność i stosowanie się do znaków” – mówi Agnieszka Kijas rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Asfalt czarny i czerwony

Efekt  prac drogowców będzie widoczny, ponieważ łącznie wyremontowanych zostanie blisko 4,5 km ścieżek rowerowych. Część z nich zyska nawierzchnię z czerwonego asfaltu, a część wykonana zostanie z asfaltu w kolorze czarnym.

„Czerwony asfalt będziemy stosować tam, gdzie uzupełniamy brakujący fragment ścieżki rowerowej, natomiast na nowych odcinkach pojawi się asfalt czarny. Tym samym dopasowujemy się do nowych standardów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”  –podkreśla Agnieszka Kijas. – „Asfalt w naturalnym kolorze jest tańszy i łatwiej dostępny niż ten czerwony, co ma duże znaczenie nie tylko przy planowaniu budżetu, ale też przy bieżącym uzupełnianiu ubytków. Zapewniam, że bez względu na kolor, po nowych ścieżkach będzie jeździło się znacznie wygodniej i bezpieczniej” – dodaje.

Planowo roboty powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, choć jak zastrzegają drogowcy, uzależnione są one w dużej mierze od pogody. Ich koszt to blisko 3 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w ramach programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

W Tychach obecnie mamy przeszło 65 km dróg rowerowych.