Minister Mariusz Błaszczak i marszałek Jakub Chełstowski w trakcie konferencji w Katowicach / fot. Śląskie

Nad Tychami pojawią się wojskowe samoloty, w ramach obchodów organizowanych w Katowicach. Tyszan bezpłatnie do Katowic na wielką defiladę przewiozą Koleje Śląskie. 

W czwartek 15 sierpnia nad Tychami przelecą wojskowe statki powietrzne – jest to związane z centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Katowicach.

– Chcemy w ten sposób uczcić i oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski i poświęcali swoje zdrowie i życie, żeby zachować polską tradycję i polską kulturę, bo śląskość to polskość. Stulecie wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego to wielka data i okazja, żeby przypomnieć o tej historii – mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, w trakcie konferencji w Katowicach.

Nad Tychami może pojawić się około 90 maszyn lotniczych. W ramach przygotowań w dniach: 12,13,14 sierpnia 2019 r. w godzinach 07.00 — 16.00 w zależności od warunków pogodowych planowane jest wykonanie przelotu dowódców ugrupowań.

Jednocześnie od 15 lipca do 2 sierpnia w ramach rekonesansu  planowany jest jeden do dwóch lotów celem sprawdzenia trasy przelotu.

– Od początku roku angażujemy się w organizację obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich i chcemy, by one wybrzmiały godnie w całym kraju. Jestem przekonany, że ta defilada przejdzie do historii regionu i chcemy, by świętowali z nami nasi mieszkańcy, dlatego zdecydowaliśmy, że tego dnia Koleje Śląskie przewiozą ich z różnych części województwa za darmo, byśmy mogli bezpiecznie i ekologicznie dotrzeć do Katowic i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Na ulicach Katowic w trakcie uroczystej defilady pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W defiladzie kołowej przejedzie ponad 190 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej zobaczymy dziesiątki statków powietrznych, samolotów i śmigłowców. Defilada rozpocznie się o godz. 14.00 na ulicy Bagiennej w Katowicach, przejedzie al. Roździeńskiego od wiaduktu na Lwowskiej, przez rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości ronda Pętli Słonecznej. Weźmie w niej udział ponad 2,6 tys. żołnierzy.

Komentarze

Reklama