Od lewej: Arcybiskup Wiktor Skworc, prezydent Tychów Andrzej Dziuba

„Pałacyk biskupi” w Kobiórze już kosztował grube miliony. Miasto rezerwuje kolejne na niedokończoną inwestycję, którą odkupiło od Archidiecezji Katowickiej. Przejęcie inwestycji kosztowało prawie 10 mln zł, a teraz trwa postępowanie przetargowe na jej przebudowę – to kolejne miliony, które trzeba będzie wyłożyć z miejskiej kasy. W budżecie na 2019 roku zarezerwowano na ten cel 8 mln zł.

Pierwotnie miał to być dom dla księży emerytów, nazywany potocznie „pałacykiem biskupim”, teraz będzie Domem Pomocy Społecznej. W sumie miasto nabyło cztery działki o wielkości 3,1 ha na których postawione są dwa budynki.

Inwestycja w 2017 roku budziła kontrowersje. Archidiecezja nie chciała z nami o niej porozmawiać, a miasto natomiast nie wiedziało, ile będzie kosztowało utrzymanie nieruchomości, czy jego adaptacja na rzecz Domu Pomocy Społecznej. Teraz już wiemy więcej.

Miliony złotych

Zgodnie z aktem notarialnym, miasto odkupiło od katowickiej kurii obiekt przy ulicy Promnickiej 53 w Kobiórze za nieco ponad 9,6 mln zł. To jednak nie jedyny wydatek jaki do tej pory poniosło miasto. Wartość prac projektowych związanych z adaptacją obiektu na potrzeby domu opieki społecznej to ponad 152 tys. zł brutto. Przetarg na przebudowę właśnie trwa, otwarcie ofert nastąpi 7 stycznia – miasto zarezerwowało w budżecie na ten cel 8 mln zł.

Utrzymanie obiektu na 12.12.2018r. (media, ochrona, ubezpieczenie, wywóz śmieci itp.) to koszt ponad 65 tys. zł.

Za przejęciem obiektu zagłosowała w 2017 roku Rada Miasta Tychy, choć część opozycyjnych radnych (STNMO i PiS) była przeciwna takiemu rozwiązaniu i uważała, że DPS powinien powstać na terenie Tychów, a nie sąsiedniej gminy.

– Jak najbardziej byśmy chcieli, żeby ten dom powstał w Tychach – mówił wtedy radny, a dziś marszałek województwa Jakub Chełstowski. – Nie musimy szukać działek w innym mieście, to też jest kuriozalne – dodał. Jak się okazało Tychy są zbyt drogie dla miasta.

– W Tychach za dziesięć milionów nie jesteśmy w stanie kupić nawet samej działki – mówił wtedy prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

– Jest to naprawdę, moim zdaniem przynajmniej, wspaniały teren aby każda osoba starsza mogła spokojnie spędzić te ostatnie dni swojego życia –  przekonywał w 2017 roku radny Inicjatywy Tyskiej Michał Kasperczyk.

Przebudowa „pałacyku biskupiego” ma się zakończyć w listopadzie 2019 roku.

Komentarze

Reklama