Rube Swinye / fot. Muzeum.Tychy.pl

Rube Świnye będą kolędować w Tychach.  28 grudnia o godzinie 19.00 w Sali Parafialnej kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na os. A odbędzie się koncert śląskiej kapeli, którego motywem przewodnim będą kolędy i pastorałki z całej Polski. Wydarzenie organizuje Muzeum Miejskie w Tychach.

– Będzie okazja do wspólnego śpiewania, a w prezencie dla wszystkich mamy śpiewniki, aby śpiew zabrać ze sobą do domu, na cały kolejny rok – zachęcają organizatorzy.

O Rubych Świnyach

„Świnia” to pieszczotliwe określenie akordeonu, a „ruba”, bo gruba będzie impreza, a kapela gra do tańca. Zadebiutowali na małej scenie Wszystkich Mazurków Świata, eksperymentując z rzadko spotykanym w muzyce tradycyjnej połączeniem dwóch akordeonów, których spoiwem jest baraban z naturalnej skóry. Obecnie sięgają po szersze instrumentarium – klarnet, trąbki, czy eufonium, nawiązując do tradycyjnych kapeli obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. W ich repertuarze królują górnośląskie melodie wykonywane z niespożytą energią, pasją i fantazją. Sięgają również do muzyki polskiej, eksperymentując i mieszając ją z popularnymi melodiami.

Gospodarze: Rube Świnye: Katarzyna Dudziak – baraban, wokal, Teofil z Katowic – trąbka, śpiew, Mateusz Dyszkiewicz – akordeon, śpiew, Patryk Peterson – klarnet

Kolędowanie z kapelą Rube Świnye
z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”
28 grudnia (sobota), godz. 19.00
DOM PARAFIALNY KOŚCIOŁA PW. MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W TYCHACH, ul. Gen. Wł. Andersa 25.

Komentarze

Reklama