Patrol policji na Paprocanach / fot. Policja

Sanepid nałożył wysokie grzywny na trzy osoby w Tychach. Policja prawie 160 razy karała tyszan za nieprzestrzeganie obostrzeń, które obowiązują na terenie całego kraju. Lekceważenie przepisów dla kilku osób okazało się bardzo kosztowne. 

Według stanu na piątek 10 kwietnia, od początku miesiąca policja karała 159 razy tyszan za łamanie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. 29 osób odmówiło przyjęcia mandatów i sprawy skierowano do sądów. W 249 przypadkach zastosowano pouczenie. Mandaty są wypisywane głównie za  grupowanie się lub przemieszczanie niezgodne z obowiązującymi przepisami czy też niezachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Choć nie tylko.

– Obowiązujący zakaz korzystania z lasów złamał 36-letni tyszanin. W jego przypadku na nic zdały się apele i tłumaczenia policjantów. Mężczyzna lekceważąco stwierdził, że „nie będzie przestrzegał zakazów oraz obowiązujących obostrzeń prawa”. Został ukarany mandatem karnym wysokości 500 złotych ponadto o całej sytuacji został powiadomiony Powiatowy Inspektor Sanitarny. Organ ten może nałożyć na lekkomyślnego mieszkańca naszego miasta grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł – tłumaczy Barbara Kołodziejczyk z tyskiej policji.

Mandat otrzymał też 63-letni tyszanin, grał sobie w szachy na ławce.

– Mężczyzna siedział na ławce, gdzie grał w szachy i spożywał alkohol. Mężczyzna stwierdził policjantom że „jego żadne zakazy nie obowiązują”. Ponadto tyszanin usiłował wprowadzić w błąd funkcjonariusza co do swoich danych osobowych. Teraz informacja o zaistniałej sytuacji trafi do Sądu Rejonowego w Tychach, który podejmie decyzje o ukaraniu mężczyzny. I w tym przypadku został powiadomiony Powiatowy Inspektor Sanitarny, który może nałożyć karę finansową nawet 30 tys. złotych – informuje rzecznik tyskiej policji.

Sanepid nakładał kary

Przypadki zgłoszone do sanepidu przez policję – było ich w sumie 3 – szybko doczekały się reakcji.

Wszystkie wymienione przypadki zgłoszone do sanepidu przez policjantów, były na tyle rażące, że jednostka postanowiła ukarać grzywnami wysokości po 5 tys. zł każdego z łamiących przepisy. Decyzje administracyjne o nałożeniu kar mają wymiar natychmiastowej wykonalności.

– Dwa przypadki dotyczyły zlekceważenia przepisów przemieszczania się w celach innych niż te niezbędne wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31.03.2020r., a jeden złamania zasad kwarantanny wynikającej z przekroczenia granicy – poinformowała tyska policja.