Zima w Tychach / fot. Tychy24.net

Tychy gotowe na zimę. Sól, piasek, pługi i ekipy do ręcznego odśnieżania mają zapewnić dobry stan dróg i chodników w mieście podczas zimy. Tegoroczna ma nas nie rozpieszczać, jak będzie to się dopiero okaże.

Tychy mają w gotowości 12 pługo-piaskarek, 18 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1200 ton soli drogowej i 1600 ton piasku.

Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Będziemy mogli więc w razie potrzeby np. podczas śnieżycy, reagować natychmiast dysponując pojazdy w odpowiednie miejsce – mówi Wojciech Łyko, dyrektor MZUIM w Tychach.

Jak co roku pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynował będzie Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86. Z kolei pod numerem telefonu 501-46-42-46 lub 32/227-70-06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury.

Drogi ważne i ważniejsze

Pamiętajmy, nie wszystkie drogi mają ten sam stopień ważności jeżeli chodzi o odśnieżanie.

Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania.

Standard drogi ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania.

– Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych
w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach – dodaje dyrektor MZUIM.

O swoje tereny powinny zadbać również spółdzielnie i firmy.

Komentarze

Reklama