Jeden z zatrzymanych / fot. SSG

Zarzuty dla zorganizowanej grupy przestępczej skierowała Prokuratura Regionalna do Sądu Okręgowego w Katowicach. 10 osób jest podejrzanych o udział w grupie zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych oraz przewozem z zagranicy suszu tytoniowego bez znaków akcyzy skarbowej. Główną fabrykę otworzyli w Tychach.

Grupa ta działała na terenie województwa śląskiego w pierwszej połowie 2018 roku.

– W wyniku działań podjętych przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w maju 2018 roku ujawniono linię produkcyjną wraz z profesjonalną maszyną służącą do produkcji papierosów, krajankę tytoniową oraz komponenty do produkcji papierosów. Półprodukty do nielegalnej fabryki w Tychach dostarczane były z nielegalnych krajalni tytoniu ulokowanych w innych miastach na terenie Śląska – informuje Katarzyna Walczak ze Śląskiej Straży Granicznej. – Działalność zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierował jeden z oskarżonych, naraziła na uszczuplenie podatek akcyzowy na kwotę co najmniej 23 mln złotych – dodaje.

Przestępcy z prowadzonej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Łączna wartość ujawnionych i zabezpieczonych wyrobów oraz maszyn do ich produkcji wyniosła blisko 4 mln zł. Na zabezpieczonym towarze ciążył obowiązek podatkowy w kwocie co najmniej 5 mln zł.

Komentarze