Nowy łącznik ulic Oświęcimskiej i Grota-Roweckiego w Tychach / fot. UM Tychy

Połączenie między ulicą Oświęcimską a Grota-Roweckiego otwarte. To nowy wjazd do centrum miasta z DK44. Kierowcy już mogą korzystać z nowo wybudowanego łącznika, ale trzeba uważać, bo w rejonie inwestycji mogą pojawić się jeszcze roboty drogowe.

Nowe połączenie ma docelowo rozładować ruch i odciążyć główne drogi wjazdowe do miasta.

– Z pewnością zostanie doceniona przez kierowców wjeżdżających do Tychów od strony północnej – mówi Aneta Moczkowska wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Nowa droga stanowi alternatywne połączenie do alei Bielskiej i częściowo ulicy Katowickiej. Ma znacznie usprawnić komunikację w mieście, zwłaszcza przy wjeździe do centrum Tychów od strony ulicy Jaworowej i Sadowej.

– Choć formalnie inwestycja jeszcze się nie zakończyła i trwają ostatnie czynności odbiorowe, to przejazd nową drogą odbywa się bez większych utrudnień. Kierowców prosimy jednak o ostrożną jazdę, ponieważ na tym odcinku wciąż mogą być prowadzone roboty wykończeniowe –mówi Wojciech Łyko z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

W ramach inwestycji, podzielonej na dwa etapy, powstał 1,5-kilometrowy odcinek drogi, łączący ul. Grota Roweckiego z ul. Jaworową (w rejonie ul. Sadowej). Został wybudowany most nad Potokiem Tyskim, chodniki, ścieżki rowerowe i infrastruktura towarzysząca. Drugi etap obejmował przebudowę skrzyżowania ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej.

– Zmieniła się całkowicie geometria tego skrzyżowania, powstała sygnalizacja świetlna i dodatkowe pasy ruchu. W przyszłości to skrzyżowanie zostanie włączone w system ITS, więc będziemy mieli możliwość sterowania ruchem, w celu uzyskania jak największej płynności – dodaje Wojciech Łyko.

Na realizację tej inwestycji drogowej (kosztującej łącznie 26 mln zł) miasto Tychy pozyskało dofinansowanie z budżetu państwa wysokości 10 mln zł. Wykonawcą jest firma DROGOPOL.

Reklama