6 seniorów z Tychów otrzymało opaski monitorujące funkcje życiowe. Informacje trafiają do ich opiekunów, którzy na bieżąco mogą sprawdzać stan zdrowia swoich bliskich. Opaski to jeden z elementów projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy udziale funduszy Unii Europejskiej.
– Dzięki temu urządzeniu mamy informację o m.in. tętnie czy temperaturze ciała, osoby którą ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek” . Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza może wezwać pomoc. Powiadomienie sms może trafić do trzech wskazanych osób – mówi Sylwia Walter, pracownik MOPS w Tychach.
Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy osoba nosząca opaskę cierpi np. na chorobę Alzheimera. Do obsługi programu uruchomiono także specjalną platformę.

– Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+ . Po złożeniu wniosku do MOPS, pracownik socjalny projektu przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami –mówi Joanna Bebek, pracownik socjalny projektu.
Opaska jest jednym z elementów programu, na który tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 1,7 mln złotych ( wkład własny gminy: 133 772,10 zł.).
Oprócz tego, projekt zakłada tzw. „pomoc sąsiedzką”.
– Chodzi o to, by w jakiś sposób wspomóc osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom. Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie – mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.
Do programu mogą zgłosić się także rodziny, które opiekują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. Będzie można wziąć udział w szkoleniach m.in. z opieki pielęgnacyjnej i spotkaniach w grupach wparcia.
Oprócz tego można skorzystać także ze pielęgnacyjnych usług opiekuńczych (co najmniej 5 osób może skorzystać z rehabilitacji, a co najmniej 15 z usług pielęgnacyjnych). Każda z tych usług świadczona będzie od 1 – 3 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu.
– Problem starzejącego się społeczeństwa coraz bardziej nas dotyka. Dziś istotą pomagania jest odejście od pomocy instytucjonalnej na rzecz środowiskowej. W tym projekcie dedykowanym seniorom chcemy podtrzymywać i wzmacniać ich samodzielność – dodaje Paweł Kasprzyk.
Projekt „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” adresowany jest do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, realizowany będzie do 31 grudnia 2020 roku.