Trolejbus / fot. Tychy24.net

Autobusy i trolejbusy w Tychach z dużymi ograniczeniami. W życie weszły nowe rządowe obostrzenia, co oznacza, że do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie tyle osób ile stanowi 30 procent wszystkich miejsc siedzących i stojących. Metropolia zapowiada zamiany w rozkładach jazy i dodatkowe kursy na obleganych liniach.

„Dużą rolę w zapewnieniu możliwie optymalnej liczby kursów na poszczególnych liniach będą odgrywać przewoźnicy, którzy dysponują skończoną liczbą pojazdów i kierowców. Istotne jest też finasowanie. Gminy muszą wyrazić zgodę na zwiększenie kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej na ich obszarze” – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

ZTM zamierza wprowadzić zmiany do rozkładu jazdy. Choć w przypadku autobusów, za wiele już nie można zrobić.

„W przypadku komunikacji autobusowej, pole manewru nie pozostało duże. Wynika to m.in. z ograniczonych możliwości naszych przewoźników” – przyznaje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. „Większe rezerwy mamy w komunikacji tramwajowej. Tramwaje mają stosunkowo dużą pojemność, więc tam, gdzie to możliwe zachęcamy pasażerów do wyboru transportu szynowego” – wskazuje Wawrzaszek. Zgodnie z zapowiedziami organizatora transportu, poza zwiększeniem oferty przewozowej w komunikacji tramwajowej, podróżni mogą również liczyć na zwiększenie częstotliwości najbardziej popularnych tras autobusowych. Do ich obsługi ZTM skieruje m.in. pojazdy z linii lotniskowych. Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian są i będą publikowane w specjalnym komunikacie na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl

Przedstawiciele ZTM wskazują jednocześnie, że zarówno pracownicy organizatora transportu, jak i przewoźnicy ciężko pracują na to, aby komunikacja miejska była maksymalnie bezpieczna. ­

„Codziennie dezynfekujemy wszystkie pojazdy specjalnym płynem, prowadzimy wzmożone kontrole wykonywania tego zadania, drzwi pojazdów otwierają się automatycznie na każdym przystanku, więc nie trzeba dotykać przycisków. Wprowadziliśmy dodatkowe czyszczenie automatów biletowych i wietrzenie pojazdów” – podaje przykłady Wawrzaszek. Ponadto ZTM podjął się szeroko zakrojonej akcji informacyjnej na temat zachowań pasażerów, m.in. obowiązku zasłaniania ust i nosa czy dezynfekowania rąk po każdym przejeździe. Przez ostatni miesiąc ZTM prowadził kampanię na billboardach, w prasie i radiu. A odpowiednie informacje można przeczytać w pojazdach ZTM.

ZTM jednocześnie apeluje, aby w związku z dynamicznie wprowadzanymi zmianami w komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej w zakładce Rozkłady i Komunikaty.