Czerwony pojemnik / fot. UM Tychy

Baterie, tonery i elektrośmieci wyrzucimy w Tychach do czerwonych pojemników. 18 takich pojemników stanie na terenie Tychów w lutym.  Miasto włączyło się do ogólnopolskiego projektu realizowanego przez MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

Miasto wytypowało już lokalizację dla pojemników. Staną na parkingu przy ulicy Czereśniowej (przy szkole), w pobliżu parkingu przy ulicy Wyszyńskiego (pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, a Niepodległości), przy „Bramie Słońca” na ulicy Dmowskiego, przed Krytą Pływalnią na ulicy Edukacji, na ulicy Hetmańskiej (przy SP 22),  na ulicy Hierowskiego (w pobliżu sklepu Lidl), ulicy Armii Krajowej (w pobliżu sklepu Rossmann), na ulicy Orzeszkowej 7, ulicy Kościelnej (w pobliżu parkingu przy kościele), na ul. Zaręby (parking przy SP nr 40) oraz w pobliżu skrzyżowania ul. Borowa/ Skalna (w rejonie SP nr 10).  Oprócz tego w najbliższych dniach zostanie wskazanych kolejne 7 lokalizacji na terenie miasta. Pojemniki mają pojawić się we wszystkich lokalizacjach do połowy lutego br.

Dzięki pojemnikom mieszkańcy naszego miasta zyskają możliwość szybkiej i bezpiecznej utylizacji elektrycznych śmieci oraz baterii i tonerów” – mówi Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Reklama

Do czerwonych pojemników będzie można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o niewielkich gabarytach tj. laptopy, telefony, suszarki czy tostery. Odbiór elektrycznych śmieci powyżej 50 cm będzie ustalany indywidualnie pod numerem infolinii    572 102 102.

Co równie istotne: przetworzone odpady powrócą już na wiosnę w postaci ekologicznych uli, również w kolorze czerwonym.

„Wiosną na terenie miasta staną wyjątkowe ule w   cz ęści wykonane z recyklingu. Autorem projektu oraz ich wykonawcą jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. „Czerwony kolor uli nie jest przypadkowy. Pasieka ma przypominać mieszkańcom miasta, że warto prawidłowo utylizować elektryczne śmieci. Dzięki temu, odzyskujemy   cz ęść materiałów i substancji, które mają szanse powrócić na rynek. Tutaj, w przypadku czerwonych uli, które będą cieszyć oczy mieszkańców i turystów” – tłumaczy Michał Jurczok z MB Recycling.

Projekt obejmuje także innowacyjną platformę edukacyjną: Szkolne Centrum Recyklingu.

Strona dedykowana uczniom, rodzicom i nauczycielom zawiera materiały w najróżniejszej formie: filmy, artykuły naukowe, bajki, scenariusze lekcji, wywiady radiowe, infografiki, quizy, rebusy, krzyżówki – wszystko po to, by nauka była jednocześnie zabawą. Na platformie nie mogło oczywiście zabraknąć konkursów oraz programów partnerskich dedykowanych tyskim szkołom.

Platforma edukacyjna działa pod adresem: Szkolne Centrum Recyklingu – Platforma szkoleniowa, a szczegółowe informacje o projekcie Elektryczne Śmieci znajdują się na: https://elektrycznesmieci.pl .

Reklama