Wizualizacja / fot. Tychy24.net

Co ze wzmożonym ruchem samochodowym w Tychach po wybudowaniu nowych mieszkań na al. Jana Pawła II? Przypomnijmy, ma ich powstać około 3,5 tysiąca podał prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. Zapytaliśmy o wzmożony ruch samochodowy w tym rejonie.

Tutaj warto zaznaczyć, że miasto ma w planach okroić aleję Jana Pawła II do jednego pasa w każdą ze stron. W dodatku ciągle trwa zabudowa pobliskiej al. Piłsudskiego, gdzie powstały setki nowych mieszkań i już da się mocno odczuć korkujące się ronda w godzinach szczytu – zwłaszcza te w rejonie ulic Wyszyńskiego, al. Piłsudskiego i ulicy Armii Krajowej. To jednak nie koniec zabudowy miasta.

Kolejne mieszkania powstaną przy Auchanie to tzw. Osiedle Fit, naprzeciwko osiedla 4 Pory Roku. Tam powstaną 4 budynki i w sumie 350 mieszkań. Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS) kończy 3 budynki na al. Bielskiej – tam powstanie 91 lokali, natomiast na ulicy Kopernika powstaną 3 budynki – około 200 mieszkań.

Reklama
Al. Jana Pawła II. Teren po dawnym targowisku / fot. Tychy24.net

Centrum ma być wielofunkcyjne, nie dla samochodów

Władze miasta zapowiedziały natomiast kolejną próbę zabudowy al. Jana Pawła II. Tam powstanie około 3,5 tys. mieszkań, niewielka część ma być miejska – a raczej TTBS-owska.

„Bloki to zazwyczaj są mono funkcyjne budynki, które są typowo mieszkalne, które segregują miasto na poszczególne funkcje i wtedy faktycznie potrzebujemy samochodów żeby te większe obszary pokonywać” – mówi Michał Lorbiecki, pełnomocnik ds. utworzenia centrum miasta w Tychach. „Jeżeli stworzymy centrum wielofunkcyjne, to mieszkańcy nie będą potrzebowali samochodów” – dodaje.

Mieszkańcy maja bardziej korzystać z komunikacji miejskiej, rowerów czy po prostu poruszać się pieszo. „Musimy wymusić mobilność w tej części miasta” – podkreśla. Lokatorzy nowego Centrum mają żyć w tak dobrze zaplanowanym miejscu, że nie będą musieli korzystać z samochodu, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

„Oczywiście będą pewne problemy w godzinach szczytu, ale też się nauczymy. Bardzo dobrą anegdotą jest przykład urzędu, kiedy np. część pracowników pracuje na 1 piętrze, winda obsługuje 6 osób, a w kolejce do windy jest 10 osób, no to zastanowi się ta osoba czy czekać na tą windę żeby pojechać na 1 piętro, czy pójdzie schodami na 1 piętro. Co innego, gdy pracuje na 9 piętrze” – opisuje Michał Lorbiecki.

Według założeń miasta, komunikacja miejska ma być tak zorganizowana, aby dojazd do innych miasta jak Katowice czy Sosnowiec był wygodniejszy za pomocą transportu zbiorowego. Już tak jest w przypadku podróży do Katowic Kolejami Śląskimi. To bardzo oblegana linia, która jest w dużej mierze pierwszym wyborem pasażerów. Zwłaszcza, że Katowice mocno walczą z samochodami w Centrum. W dodatku ma dojść do rewitalizacji stacji Tychy Miasto, na której również mają docelowo zatrzymywać się pociągi.

Jak powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba, budowa Centrum ma być etapowana. Jest to projekt na kilkanaście lat, ale pierwsi mieszkańcy mogliby zamieszkać na al. Jana Pawła już nawet za około 5 lat.

Reklama