Czeskie autobusy, które pojawią się w Tychach / fot. PKM Tychy

Czeskie autobusy na ulicach Tychów. Podpisano wielomilionową umowę. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach w drugim przetargu wybrało dostawcę ośmiu autobusów klasy MIDI na gaz ziemny CNG. Inwestycja będzie kosztowała ponad 7 mln zł.

To oznacza debiut w Polsce zupełnie nowego autobusu czeskiego producenta. Na ulice Tychów wyjedzie 8 autobusów SOR BNG CNG 10,5, za które tyski przewoźnik zapłaci 7 188 000 zł. Daje to cenę jednostkową za autobus w wysokości 898 500 zł, a producent ma 9 miesięcy by zrealizować zamówienie.

– Warto dodać, że SOR wygrał z konkurencją nie tylko ceną, która była korzystniejsza niż w pierwszym postępowaniu, ale również niższym poziomem spalania – mówi Miłosz Stec, prezes PKM Tychy.

Reklama

SOR BNG CNG to pojazdy wyróżniające się wyglądem. Autobus gazowy oprócz klasycznego garba z butlami na gaz na dachu posiada także dwa poziomy dachu. Do napędu krótkiej wersji zastosowano silnik gazowy marki FPT o pojemności 7,9 L. Generuje on 210 KM (150 kW) mocy i 750 Nm momentu obrotowego. Dla magazynowania CNG wykorzystano kompozytowe zbiorniki CNG o pojemności łącznej 1280 L (4 x 315 L).

– Dzięki temu możliwe jest zmagazynowanie ok. 250 m3 (190 kg) sprężonego gazu ziemnego. Taki zapas paliwa powinien wystarczyć na pokonanie ok. 350 – 400 kilometrów – mówi Filip Murgas Business Director SOR Libchavy spol. s r. o.

Kolejny zakup autobusów jest częścią planu PKM Tychy, który zakłada do 2024 roku wyeliminowanie z floty pojazdów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Oznacza to, że 100% autobusów zasilanych będzie napędem gazowym.

Zakup taboru współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych – przypomina Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

Reklama