Do 2027 roku dawne Szkoły Municypalne w Tychach zostaną zagospodarowane. Budynek na al. Piłsudskiego od lat szpeci miasto – jedna cześć udało się zagospodarować na Halę Sportową, drugą na Mediatekę. Środek w końcu za prawie 113,5 mln zł stanie się przestrzeniami biurowymi z ekologicznym motywem przewodnim. 

W Tychach powstanie Hub Zielonej Gospodarki. Inwestycja za ponad 113 mln zł otrzymała 96 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Marszałek Jakub Chełstowski podkreślał, że to największe dofinansowanie w tej puli środków Unijnych. Obiekt ma być gotowy do 2027 roku. 

Komisarz Tychów, Maciej Gramatyka stwierdził, że siedzibę w nowym obiekcie będą miały firmy lokowane w obszarze zielonej gospodarki. „Czegoś co jest przed nami, transformacji energetycznej w kraju, ale również w Tychach” – mówił Maciej Gramatyka. Dodał, że startupy będą miały tam swój dom, a także pojawi się też element szkoleniowy w obiekcie, gdzie przekwalifikowani będą m.in. górnicy odchodzący z branży. 

Reklama

„Nie ma takiego drugiego projektu w województwie śląskim na lata 2021-2027. Ja się cieszę, że właśnie taki projekt w Tychach będzie realizowany” – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa. „Takie miejsce będzie przyciągało, będzie wizytówką Tychów” – dodał. 

Andrzej Dziuba, były prezydent Tychów, obecnie senator, gdy rządził miastem, rozpoczął prace właśnie nad pozyskaniem dofinansowania na tę inwestycję. To za jego kadencji zagospodarowano dwie części dawnych Szkół Municypalnych. 

„To jest taka klamra, która spina moją osobistą karierę” – mówił w trakcie konferencji. Obiekt ma być gotowy w 2027 roku, zarządzał nim będzie prywatny operator. 

Szkoły Municypalne w Tychach / fot. Tychy24.net

W hubie działać będą:

– Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości z zakresu zielonej gospodarki dla wspierania powstawania nowych firm typu start-up, a także wspierania sektora MŚP gotowego do zmiany profilu działalności w kierunku rozwiązań z zakresu zielonej gospodarki;
– Centrum Kompetencji Zawodowych z zakresu zielonej gospodarki, którego oferta skierowana będzie do osób pracujących dotkniętych skutkami transformacji, zamierzających zmienić swoje dotychczasowe kwalifikacje lub podnosić kompetencje zawodowe celem dostosowania się do nowych możliwości zatrudnienia;
– Centrum informacyjno-doradcze z zakresu zielonej gospodarki, z którego usług korzystać będą mieszkańcy podregionu tyskiego, zainteresowani wdrażaniem rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii i błękitno-zielonej infrastruktury.

Reklama