Kasownik w autobusie PKM Tychy / fot. Tychy24.net

Dzisiaj mniej pasażerów wejdzie do autobusów i trolejbusów w Tychach. ZTM poprosił o kontrole policji i straży miejskiej. Od 15 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia sanitarne. W komunikacji miejskiej będzie mogło być zajęte maksymalnie 75% miejsc. 

„Realizujemy standardy, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażeń wśród społeczeństwa. Nasi operatorzy dezynfekują pojazdy, ozonujemy Punkty Obsługi Pasażera i zachęcamy do przestrzegania zasad sanitarnych, nakłaniając pasażerów do noszenia maseczek i odkażania rąk. Podjęliśmy również współpracę ze śląską policją, która kontroluje przestrzeganie obowiązujących przepisów” – wymienia Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

ZTM skierował prośbę do policji o weryfikację czy w autobusach, tramwajach i trolejbusach pasażerowie noszą maseczki. W międzyczasie ZTM włącza się w akcje informacyjne odnośnie poprawy bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Jednocześnie przypomina, że w autobusach, trolejbusach i tramwajach jest bezpieczniej niż np. w restauracjach czy szkołach. Powołuje się tutaj na badania Instytutu im. Roberta Kocha przeprowadzone w 2020 roku oraz wyniki badań z 2021 roku opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (Hermann Rietschel Institut, TU Berlin). 

Reklama

Te pierwsze wykazały, że stopień rozprzestrzeniania się koronawirusa w komunikacji zbiorowej stanowił w Niemczech jedynie 0,2% ogólnej liczby zakażeń, a drugie dowiodły, że w komunikacji publicznej trudniej jest się zarazić niż np. w szkole, pracy czy restauracji. 

„Ograniczanie skutków pandemii jest naszym wspólnym, trudnym doświadczeniem i wyzwaniem. Korzystamy z ochrony, jaką daje szczepienie. Zasłaniamy usta i nos – każdy z nas, czy już chorował na COVID-19 czy nie, zaszczepił się czy nie, takim działaniem zmniejsza szansę na zakażenie i zachorowanie, chroni siebie i innych. To nasz obowiązek we wszystkich sytuacjach, gdy spotykamy się w ograniczonej przestrzeni publicznej, podróżujemy, robimy zakupy, korzystamy z usług i instytucji. Gospodarze tych miejsc przygotowują i zapewniają sposoby ich bezpiecznego funkcjonowania, przestrzeganie zasad to nasza osobista odpowiedzialność” – przypomina prof. Brygida Adamek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Reklama