Droga rowerowa / fot. MZUiM Tychy

Dzisiaj policja sprawdza w Tychach bezpieczeństwo rowerzystów. Jazda rowerem dla większości osób to sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, a dla innych jest to środek komunikacji do pracy, szkoły czy na zakupy. Niezależnie od celu, rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiaj, w ramach działań „Bezpieczny cyklista”, policjanci z drogówki zwracają szczególną uwagę na rowerzystów. Kierujący rowerem są zobowiązani do korzystania z dróg lub pasów dla rowerów, jeśli są dostępne. Na tych drogach obowiązują takie same reguły jak na jezdni – poruszanie się prawą stroną z bezpieczną prędkością. W przypadku braku takich dróg, rowerzysta może poruszać się po jezdni.

Należy pamiętać, że:

Reklama

– Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Po ukończeniu 18. roku życia dokument taki nie jest wymagany.

– Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.

Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Kierowców przestrzegamy, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę, która jest najbardziej narażona na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Reklama