Nowy inwestorzy i przedstawiciele miasta, Tyskiego Sportu i KP GKS Tychy / fot. Tychy24.net /2023 rok

Grube miliony od miasta dla sprywatyzowanego GKS-u Tychy. Miasto rozdysponowało pieniądze na dotacje w zakresie rozwoju sportu. Przeszło 1,7 mln zł trafiło do ponad 30 klubów i stowarzyszeń sportowych, które działają na terenie Tychów. Zdecydowana większość, bo przeszło 9,3 mln zł trafiło do Tyskiego Sportu i Klubu Piłkarskiego GKS Tychy. Większości udziałów w ubiegły roku w KP GKS Tychy przejął prywatny inwestor. „Profesjonalna piłka powinna być zarządzana przez prywatny kapitał” – mówił ówczesny prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. 

Z puli 9,3 mln zł, Tyski Sport otrzymał na koszykówkę 615 tys. zł, natomiast na Organizowanie profesjonalnego funkcjonowania sekcji hokeja na lodzie” 3,9 mln zł. 

W 2023 roku 75 proc. udziałów w KP GKS Tychy przejęła Pacific Media Group. Klub jednak nadal jest mocno podłączony kroplówką do miasta. W 2024 roku przyznano mu: Na organizacje sekcji profesjonalnej piłki nożnej mężczyzn przeszło 4,1 mln zł. 

Reklama

Na „Organizowanie profesjonalnego funkcjonowania młodzieżowych sekcji piłki nożnej Klubu Piłkarskiego GKS Tychy S.A. w 2024r.” – przyznano 500 tys. zł. 50 tys. zł na „Organizowanie profesjonalnego funkcjonowania grup najzdolniejszych i najbardziej perspektywicznych piłkarzy TOP TALENT” i 100 tys. zł na kobiecą piłkę nożną. 

„Profesjonalna piłka powinna być zarządzana przez prywatny kapitał” – powiedział w rozmowie z Tychy24.net, ówczesny prezydent Tychów Andrzej Dziuba, gdy klub przejmował prywatny inwestor. Podkreślił jednocześnie, że od prywatnego inwestora miasto oczekuje zarówno efektów sportowych jak i finansowych. „Nie możemy nikomu obiecać, że w przyszłym roku będzie złotówka na sport” – przekonywał wtedy Dziuba. 

Kwoty przekazane w tym roku, są bardzo podobne do kwot przekazanych w roku ubiegłym. Różnice są kosmetyczne.

Reklama