Spotkanie z seniorami / fot. Policja
Zgromadzeni seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Imielina otrzymali kolejną porcję wiadomości na temat aktualnie występujących zagrożeń kryminalnych. Wciąż aktualne procedery metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na pracownika „ZUS”, mimo wielu kampanii, ostrzeżeń i komunikatów, nadal funkcjonują, a oszuści wykorzystują łatwowierność starszych ludzi.

Emocje, strach i pośpiech sprawiają, że seniorzy, wierząc w opowiedzianą przez przestępców historię, tracą niekiedy oszczędności swojego życia. Dążąc do ograniczenia skali tego zjawiska, policyjny profilaktyk regularnie przypomina o regułach bezpieczeństwa, których zastosowanie zminimalizuje ryzyko stania się ofiarą przestępczego procederu.
Ponadto profilaktyk zwrócił uwagę, jak powinny osoby starsze zabezpieczyć swoją torebkę, czy kartę bankomatową przed kradzieżą, zwłaszcza teraz przed okresem świątecznym. Przypomniał również, podstawowe zasady jak powinien poruszać się pieszy i jak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych.

Pamiętajmy:

  • każdą telefoniczną prośbę o wsparcie finansowe sprawdzaj/potwierdzaj z innym członkiem swojej rodziny lub bliskimi znajomymi;
  • prawdziwi prokuratorzy, policjanci czy inni funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy;
  • pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie odwiedzają swoich klientów w domach, w celu informowania ich o przysługujących im świadczeniach czy usługach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadzwoń do Centrum Obsługi Telefonicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod numer telefonu: 22 560 16 00;

Gdy zaistnieje taka sytuacja – powiadom Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112!

Reklama
Reklama