Osiedle "S" - projekt / fot. Muzeum Miejskie w Tychach

W Tychach pokażą osiedle „S”. Nigdy nie powstało. W piątek 22 marca 2024 r. o godz. 18.00 w Muzeum Miejskim w Tychach otwarta zostanie wystawa pt. „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości”, poświęcona niezrealizowanemu projektowi osiedla w Tychach.

Wystawa prezentuje założenia i losy koncepcji niezrealizowanego osiedla „Stella” w Tychach, które projektował zespół pod kierunkiem Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta.

„Idea stworzenia „Stelli”, swoistego osiedla-eksperymentu, wiązała się z uruchomionym w 1974 roku Programem Rządowym „PR-5”. Celem programu było znaczące podniesienie jakości budownictwa mieszkaniowego i wskazanie kierunków jego rozwoju po 1990 roku. PR-5 – jeden z największych i najbardziej kompleksowych tego rodzaju przedsięwzięć badawczo-wdrożeniowych w historii Polski – był jednym z siedmiu procedowanych w tym czasie rządowych programów badawczo-rozwojowych. Ich zadaniem było skupienie potencjałów i koordynacja ośrodków badawczych i przemysłu w pracy nad rozwojem kluczowych obszarów krajowej gospodarki” – czytamy w komunikacie tyskich urzędników. 

Reklama

Czas trwania: 22 marca –31 sierpnia 2024
Wystawa czynna:

wtorek, środa: 9.00–15.00
czwartek, piątek, sobota: 10.00–19.00

Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy

Wstęp wolny

Reklama