Japończycy przyjechali do Tychów. Spotkali się z władzami miasta i marszałkiem. Tychy odwiedziła japońska delegacja z miasta Ena, które zamieszkuje 50 tys. osób. Ena to miasto w regionie Chūbu (prefektura Gifu), w środkowej części wyspy Honsiu. Prefektura Gifu słynie z bogatej przyrody (80 proc. Terenu miasta zajmują tereny zielone) oraz światowej klasy kultury. Goście zwiedzali Tychy, spotkali się m.in. z prezydentem Andrzejem Dziubą i marszałkiem Jakubem Chełstowskim.
W 2021 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio Ena gościła reprezentację Polski w kajakarstwie, w tym tyską olimpijkę – Karolinę Naję. Podczas wizyty w Japonii, tyszanka opowiadała o swoim rodzinnym mieście i zachęciła miejscowych włodarzy do odwiedzin Tychów.
W #Śląskie @MiastoTychy przebywa delegacja z miasta #ENA na czele z burmistrzem Takane Kosaka i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Takahiko Tsuge. W #ZameczekPromnice razem z prezydentem Andrzejem Dziubą spotkaliśmy się z przedstawicielami #ENA Rozmawialiśmy o współpracy 🇵🇱🤝🇯🇵 pic.twitter.com/JjGMcEleeH
— Jakub Chełstowski (@JakubChe) May 24, 2023
Wśród członków delegacji odwiedzających Tychy znaleźli się m.in. Takane KOSAKA – Burmistrz miasta Ena, Takahiko TSUGE – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Ena, Hideaki ITO – Dyrektor Muzeum Sztuki Nakasendo Hiroshige, Shinichiro Abe Przewodniczący Izby Handlu i Przemysłu Ena oraz KUMIKO TASHIRO Prezes Stowarzyszenia Wymiany Międzynarodowej Miasta Ena.
„Jesteśmy dopiero kilkadziesiąt minut w Tychach, a już widzimy jak piękne i zadbane to miasto” – mówił Takane Kosaka, burmistrz miasta Ena, podczas spotkania w urzędzie miasta.
Po spotkaniu w urzędzie miasta, goście zwiedzili część Tychów, między innymi przystań kajakarską na terenie OW Paprocany oraz Tyskie Browary Książęce.
Choć odległość między Tychami, a Japonią jest liczona w tysiącach kilometrów, to okazuje się, że Tychy i Japonia, mają wiele punktów wspólnych.
W obrębie Katowickiej Strefy Ekonomicznej województwa śląskiego, na terenie Podstrefy Tyskiej działają między innymi japońskie firmy, a Browar Książęcy w Tychach, w którym warzone jest kultowe już piwo Tyskie, w 100% należy do japońskiego koncernu piwowarskiego Asahi.
Pomostem kulturalnym między Tychami a Japonią, jest także wybitny pianista młodego pokolenia, Mateusz Krzyżowski. To finalista Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i najmłodszy jak dotąd laureat nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury. Pianista w marcu 2023 koncertował w Japonii. Artysta wystąpił m.in. w Ambasadzie RP w Tokio, w mieście Sumoto, Hamamatsu, Toon Hall w Tokio, Zgromadzeniu WZP w Tokio.
Swoje związki z Japonią podkreśla też poetka Sława Sibiga. To autorka siedmiu tomów wierszy i współautorka dwunastu antologii haiku. Publikuje w polskich i zagranicznych magazynach internetowych oraz w japońskich miesięcznikach „Kuzu” i Senryu. To współzałożycielka i członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Jej drugą pasją jest malarstwo sumi-e. W styczniu 2022r na międzynarodowej wystawie Sztuka poza granicami w Narodowym Muzeum Nowej Sztuki w Tokio, gdzie wystawiono 640 prac autorów z całego świata jej dwa obrazy zdobyły wyróżnienie.
Od 2018 w Tychach działa Dojo Seishinkan Iaido, uznawane za oficjalne shibu (regionalny oddział) Dai Nippon Iaido Renmei (Ogólnojapońskiej Federacji Iaido), prowadzone przez Sensei Andrzeja Firlusa. Szkoła ta posiada rekomendacje najwyższych Władz Japonii. Tyskie Dojo jest jedynym tak dużym Dojo w Polsce, jedynym pozajapońskim Dojo w naszym kraju i w Europie, uznanym przez Ogólnojapońską Federację Iaido pod auspicjami Jego Cesarskiej Wysokości Japonii.